Newsy

Wybory 2023: Jak zagłosować bez wychodzenia z domu? Jest na to sposób!

Już niebawem, bo 15 października 2023 roku, odbędą się wybory parlamentarne. Osoby, które nie będą w stanie udać się do lokalu wyborczego, wciąż mogą oddać swój głos. Głosowanie poza lokalem wyborczym możliwe jest na dwa sposoby. Poznaj szczegóły.

Głosowanie korespondencyjne

Chęć głosowania korespondencyjnego trzeba zgłosić najpóźniej 13 dni przed wyborami, czyli do 2 października 2023 roku. 

Osoby objęte kwarantanną mogą dokonać zgłoszenia najpóźniej 5 dni przed wyborami. 

Obecnie głosowanie korespondencyjne przeznaczone jest dla trzech grup wyborców:

  • niepełnosprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  • podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych;
  • tych, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat.

Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyborach korespondencyjnych trzeba zgłosić komisarzowi ustnie lub na piśmie. W przypadku osób z niepełnosprawnością lub będących na kwarantannie zgłoszenia można dokonać także telefonicznie.

Osoby z niepełnosprawnościami powinny dołączyć do zgłoszenia kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności.

Głosowanie korespondencyjne - jak przebiega?

Osoba głosująca korespondencyjnie otrzymuje pakiet wyborczy pocztą najpóźniej na 6 dni przed wyborami. Osoby na kwarantannie lub poddane izolacji otrzymają pakiet wyborczy na 2 dni przed wyborami.

Po otrzymaniu pakietu należy oddać głos i umieścić kartę do głosowania w dostarczonej mu kopercie zwrotnej. Kopertę z kartą do głosowania następnie należy wysłać do właściwej komisji wyborczej, przekazać pracownikowi poczty lub zanieść osobiście (nie dotyczy osób na kwarantannie).

Koperta z głosem zostanie otworzona dopiero w dniu wyborów. Komisja wyborcza otworzy kopertę i umieści kartę do głosowania w urnie.

Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika

Inną możliwością głosowania poza lokalem wyborczym jest powołanie pełnomocnika, który zagłosuje za nas.

Pełnomocnika może powołać osoba z niepełnosprawnością lub taka, która najpóźniej w dniu wyborów ukończą 60 rok życia. 

Pełnomocnikiem może zostać natomiast osoba posiadająca prawo do głosowania, ale nie będąca członkiem obwodowej komisji, w której oddawany jest głos, mężem zaufania ani nie będąca kandydatem w wyborach.

Wniosek o uznanie pełnomocnictwa należy złożyć nie później niż na 9 dni przed wyborami. Pełnomocnictwa udziela wójt lub innych powołany do tego urzędnik.

Do zgłoszenia należy dołączyć pisemną zgodę osoby mającej zostać pełnomocnikiem, a w przypadku osób niepełnosprawnych kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Na podstawie pełnomocnictwa osoba upoważniona do oddania głosu otrzyma w komisji wyborczej dwie karty do głosowania - swoją oraz swojego mocodawcy.

Uwaga: jedna osoba może być pełnomocnikiem tylko jednego mocodawcy. Wyjątkiem od tej reguły jest bycie pełnomocnikiem kogoś z najbliższej rodziny. Wtedy jedna osoba może być pełnomocnikiem maksymalnie dwóch osób. 

Popularne artykuły

Skandal na ślubie! Ksiądz zapomniał o dokumentach - Czy ich małżeństwo jest ważne?

Detoks organizmu po świętach? Jak go przeprowadzić?

Aleksandra Domańska urodziła! Nadane imię wzbudziło falę spekulacji.