Newsy

Pisarze złożyli pozew przeciwko sztucznej inteligencji! Czy OpenAI będzie mieć kłopoty?

Gildia Autorów, złożona z utalentowanych pisarzy, takich jak George R.R. Martin, John Grisham, Jodi Picoult, Michael Connelly i inni, postanowiła podjąć kroki prawne przeciwko organizacji badawczej OpenAI. Co skłoniło twórców bestsellerów do tego kroku i jakie zarzuty przedstawili w swoim pozwie?

Pisarze kontra sztuczna inteligencja

Systemy sztucznej inteligencji stworzone przez OpenAI, w tym popularny Chat GPT, stały się integralną częścią naszej codziennej komunikacji i interakcji z technologią. Jednakże Gildia Autorów twierdzi, że te systemy wykorzystują ich dzieła w sposób bezprawny. Co jeszcze można przeczytać w skardze?

Pozew przeciwko OpenAI liczy aż 47 stron, a zarzuty w nim zawarte są poważne. Twórcy oskarżają organizację o:

  • korzystanie z nielegalnych treści
  • korzystanie z pirackich wersji książek autorów dostępnych w Internecie jako źródła nauki dla Chatu GPT

To oskarżenie o naruszenie praw autorskich wzbudza ogromne kontrowersje i może mieć daleko idące konsekwencje dla stosunków między twórcami a sztuczną inteligencją.

Wynagrodzenie za wykorzystanie twórczości

Jonathan Franzen, jeden z autorów książek podkreślił, że pisarze powinni mieć prawo decydować, kiedy ich książki mogą być używane do "szkolenia" sztucznej inteligencji. Jeśli zdecydują się na udostępnienie swoich dzieł w tym celu, to powinni otrzymywać odpowiednie wynagrodzenie za ich wykorzystanie. To kwestia godności twórców i ochrony ich praw.

Warto zaznaczyć, że do pozwu przeciwko OpenAI dołączyło wielu innych cenionych autorów, takich jak:

  • David Baldacci
  • Mary Bly
  • Sylvia Day,
  • Victor LaValle
  • George Saunders
  • Scott Turow
  • Rachel Vail

To znaczący ruch, który pokazuje, że problem dotyczący wykorzystywania twórczości pisarzy przez sztuczną inteligencję jest szeroko rozpowszechniony i wymaga uwagi. Pisarze domagają się wydania specjalnego certyfikatu, który zakazywałby wykorzystywania ich dzieł w tzw. dużych modelach językowych bez uzyskania zezwolenia. Jednocześnie ubiegają się o odszkodowanie "w niewyjawionej wysokości" oraz odszkodowania ustawowe, wynoszące 150 tysięcy dolarów za każdy wykorzystany utwór.

Reakcja OpenAI

W odpowiedzi na te zarzuty rzecznik OpenAI wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że kreatywni profesjonaliści na całym świecie używają Chat GPT jako narzędzia w swoim procesie twórczym. Organizacja szanuje prawa autorów i twierdzi, że pisarze powinni korzystać z technologii sztucznej inteligencji.

Cała sytuacja budzi wiele emocji w środowisku pisarzy i badaczy sztucznej inteligencji. To tylko jeden z przykładów na to, jak technologia może wpływać na prawa autorskie i kształtować relacje między twórcami a sztuczną inteligencją. 

Popularne artykuły

Koronawirus: Czy da się zarazić przez dotykanie pieniędzy lub mydła?

GIS wycofuje popularne suplementy diety! Wykryto zakazaną substancję

Jak zyskać dwa dodatkowe dni wolne od pracy? To również szansa na pomoc innym!