Zdrowie

Wrześniowy ALARM! Niepokojący wzrost zachorowań u dzieci! Dominuje jeden objaw!

Coroczny sezon chorobowy, zazwyczaj rozpoczynający się w listopadzie, przywitał nas w tym roku nieco wcześniej. Lekarze alarmują, że na oddziały pediatryczne trafia coraz więcej dzieci z jednym niepokojącym objawem. Głos w tej sprawie zabrała Alicja Jaczewska -  lekarka z Dziecięcego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Sezon chorobowy rozpoczęty

Tradycyjnie, jako rodzice, przygotowujemy się na wzmożoną aktywność infekcyjną w okolicach połowy listopada. W tym roku jednak sytuacja jest nieco inna. Lekarze donoszą o wcześniejszym pojawieniu się pierwszych objawów chorób sezonowych, co nie pozostaje bez wpływu na nasze dzieci.

Pediatra Alicja Jaczewska, która pracuje na dziecięcym oddziale szpitalnym, podzieliła się swoim doświadczeniem z nocnych dyżurów. Okazało się, że wiele dzieci zgłaszało się do szpitala z jednym dominującym objawem - dusznościami. To zjawisko jest wyjątkowo niepokojące i wywołuje obawy wśród rodziców.

Problem duszności u dzieci

Alicja Jaczewska, znana także jako autorka bloga Mama Ginekolog, opublikowała na swoim profilu społecznościowym zdjęcie korytarza szpitalnego tonącego w ciemnościach. Pod opisem:

"Sezon na duszności uważam oficjalnie za otwarty" - @ali_jacz

Lekarka zwraca uwagę na narastający problem duszności u dzieci. W ostatnim czasie coraz częściej diagnozowane są przypadki:

  • astmy wczesnodziecięcej
  • obturacji
  • zapalenia oskrzeli

Duszność czy zwykły katar?

Duszności u dzieci mogą być różnorodne i zależą od przyczyny tego stanu. Jednak do głównych objawów należą:

  1. Szybki i płytki oddech

  2. Świszczący oddech

  3. Zasysanie przestrzeni międzyżebrowej

  4. Niewielka aktywność fizyczna 

  5. Ból w klatce piersiowej

  6. Nasilające się objawy nocą

  7. Trudności w jedzeniu

  8. Zmiany koloru skóry

Warto jednak pamiętać, że nie każde trudności z oddychaniem u dziecka oznaczają duszność. Często przeziębione i zakatarzone maluchy oddychają z trudem i hałaśliwie, ale to niekoniecznie jest duszność. Jeśli dziecko radzi sobie z oddychaniem przez usta i oczyszczenie nosa przynosi ulgę, prawdopodobnie nie ma powodu do niepokoju.

Sezon chorobowy rozpoczął się wcześniej, a duszności u dzieci stają się coraz bardziej powszechne. Dlatego warto być czujnymi i w razie jakichkolwiek wątpliwości konsultować się z lekarzem. Zdrowie naszych dzieci zawsze stoi na pierwszym miejscu.

Źródło: www.edziecko.pl

Popularne artykuły

Czego nie wolno jeść na kolację?

Opłata za wjazd do Unii Europejskiej. Od kiedy i kogo będzie dotyczyć?

Praktyczne prezenty do kuchni na każdą okazję