ZUS wprowadza przełomową zmianę: Teraz zwrot pieniędzy możliwy nawet za 3 ostatnie lata!
ZUS opublikował komunikat, w którym informuje o możliwości ubiegania się o zwrot pieniędzy. Przybliżymy szczegóły i rozwiejemy wątpliwości.
Ta grupa osób może ubiegać się o zwrot z ZUS-u
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował w oficjalnym komunikacie o ważnej zmianie dotyczącej podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.
Osoba, która pracowała na umowie o pracę i jednocześnie zawarła z pracodawcą umowę zlecenie i zachorowała może ubiegać się o zwrot pieniędzy.
Z komunikatu dowiadujemy się, że osoby, które zachorowały i były wynagradzane ze stosunku pracy i umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, mogą się starać o przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i przyjęcia do niej przychodu z umowy zlecenia.
Przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej ze swoim pracodawcą powinien zostać przyjęty w podstawie wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego niezależnie od tego, czy umowa zlecenia się zakończyła, czy nadal trwa.
ZUS przeliczy podstawę i wypłaci różnicę
Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przeliczał podstawę i dopłacał różnicę między wypłaconym a należnym zasiłkiem.
ZUS informuje, że zasady te obowiązują także płatników składek, którzy sami wypłacają swoim ubezpieczonym zasiłki.
„Jeżeli ubezpieczony złoży wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i przyjęcia do niej przychodu z umowy zlecenia, to ZUS przeliczy tą podstawę i dopłaci różnicę między wypłaconym a należnym zasiłkiem. Zasady te obowiązują także płatników składek, którzy sami wypłacają swoim ubezpieczonym zasiłki” – czytamy w oficjalnym komunikacie ZUS-u.
Można otrzymać pieniądze wstecz
Ważną informacją, jest to, że ZUS będzie uwzględniał także dopłaty za okresy pobierania świadczeń chorobowych do 3 lat wstecz.
Roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje (na podstawie art. 67. ust. 4 ustawy zasiłkowej).
Konieczne jest złożenie wniosku
Aby ubiegać się o zwrot należy złożyć wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i przyjęcia do niej przychodu z umowy zlecenia.
Więcej przeczytasz TUTAJ.