Newsy

Nie można zwolnić dziecka z lekcji religii! Zaskakujące fakty o systemie zapisów w szkole!

Zajęcia religii od dawna wywołują sporo kontrowersji. Dużo wątpliwości pojawia się w kwestii zwalniania dzieci z tych zajęć i wymagania od rodziców deklaracji i oświadczeń. Nie można zwolnić dzieci z zajęć religii, gdyż zwolnienie funkcjonuje automatycznie. 

Kontrowersje wokół zajęć religii

Przedmiot religii od dawna wzbudzał wiele kontrowersji. Wielu rodziców domagało się, aby przedmiot ten nauczany był w parafialnych salkach katechetycznych, a nie w świeckich szkołach. Były także postulaty, aby zajęcia religii obejmowały tematyką różne religie na świecie (nie tylko katolicyzm).

Przypomnijmy, że obecnie zajęcia z religii i etyki nie są obowiązkowe. Udział w nich jest dobrowolny. Uczeń może uczestniczyć w zajęciach z religii lub etyki, w obu przedmiotach, może też nie wybrać żadnego z nich.

Pobieranie oświadczeń i deklaracji niezgodne z prawem

Wielu rodziców wyraża sprzeciw wobec obowiązku składania deklaracji zawierającej informacje o tym, że ich dziecko nie będzie uczęszczało na lekcje religii. Taka praktyka stosowana jest jednak w wielu szkołach.

Placówki powinny domagać się od rodziców (lub pełnoletnich uczniów) jedynie pisemnego oświadczenia, w którym wyrażą wolę uczestnictwa w lekcjach religii.

Dodajmy, że szkoły nie mogą narzucać także terminu wycofanie się z chęci uczestnictwa w zajęciach religii, gdyż jest to niezgodne z prawem. Przepisy mówią, że oświadczenie o chęci uczestnictwa w zajęciach może zostać zmienione w dowolnym czasie. Mimo tego placówki wymagają od rodziców składania podania o zwolnienie dziecka z religii.

Ponadto szkoły wymagają, aby rodzice zadeklarowali branie na dzieci odpowiedzialności w czasie trwania lekcji, a przecież to szkoła powinna zapewnić opiekę uczniom, którzy nie chodzą na etykę lub religię.

 

Religia i etyka przedmiotami obowiązkowymi?!

Minister Edukacji zapowiedział, że nauka religii, bądź etyki będzie obligatoryjna. Przemysław Czarnek poinformował, że obowiązkiem ucznia będzie dokonanie wyboru pomiędzy dwoma przedmiotami. Otóż – religia i etyka znajdą się w podstawie programowej. Oznacza to, że jeden z tych przedmiotów (wybrany przez ucznia) będzie obowiązkowy.

Mężczyzna uważa, że do młodzieży musi docierać jakikolwiek przekaz o systemie wartości. Szef resortu podkreśla, że zadaniem szkoły jest wzmacnianie funkcji wychowawczej rodziny.

Minister Edukacji i Nauki poinformował również, że zostaną uruchomione studia podyplomowe na kierunku etyka, aby uzupełnić braki kadrowe.

Dokształcanie nauczycieli będzie realizowane na:

  • Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu,
  • Katolickim Uniwersytecie Lubelskim,
  • Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,
  • Jezuickiej Akademii Ignatianum w Krakowie.

 

Nieobecności w e-dzienniku

Do kuratorium trafia wiele skarg od rodziców, którzy informują, że nauczyciele wpisują dzieciom nieobecności w e-dzienniku, mimo tego, że nie są one zapisane na zajęcia.

 

 

Popularne artykuły

Jeśli kupiłeś ten lek, jak najszybciej zwróć go do apteki!

Ostrzeżenia dla kierowców! Żółty alert IMGW!

Dwie czternastki dla emerytów? Kto naprawdę dostanie dodatkowe pieniądze?