Newsy

Już niedługo wybory! 6 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zagłosujesz!

Już 15 października tego roku odbędą się wybory parlamentarne. Zanim jednak udamy się do lokali wyborczych, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami. 

Oto 6 rzeczy, które warto wiedzieć przed wyborami parlamentarnymi 2023

Gdzie i kiedy odbywają się wybory parlamentarne?

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października 2023 roku. Głosy oddawać będzie można od godziny 7:00 do 21:00. Informacje o siedzibach obwodowych komisji wyborczych oraz lokalach dostępnych dla osób niepełnosprawnych dostępne są na stronach internetowych urzędów gmin i dzielnic, a także wywieszane w miejscach łatwo dostępnych dla wyborców (tablice, słupy ogłoszeniowe, siedziby urzędów).

Gdzie głosować?

Każda osoba posiadająca prawo do głosowania może być ujęta tylko w jednym okręgu. To, w jakim rejestrze się pojawimy zależy od tego, gdzie posiadamy meldunek stały lub zgłoszone stałe miejsce zamieszkania.

Jeśli osoba nigdzie nie jest zameldowana na pobyt stały ani czasowy, to nie zostanie wpisana do żadnego rejestru i tym samym nie będzie mogła zagłosować.

W takiej sytuacji wystarczy jednak złożyć wniosek o wpis do rejestru wyborców w urzędzie gminy, w której chce oddać głos.

Głosowanie poza swoim miejscem zamieszkania

Podobnie jest w przypadku, gdy wiemy, że nie będzie nas podczas wyborów w miejscu zamieszkania. W takim wypadku można złożyć wniosek do gminy, w której będziemy wtedy przebywać. 

Jednak jest jeszcze jedna możliwość. W urzędzie miasta lub urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania, w którym jesteśmy wpisani w rejestr wyborców, można pobrać pismo, które uprawnia nas do głosowania w dowolnym lokalu wyborczym w Polsce i za granicą.

Co zabrać ze sobą na wybory?

Udając się do lokalu wyborczego musimy mieć ze sobą dokument ze zdjęciem. Może być to dowód osobisty, prawo jazdy, czy legitymację funkcjonariusza publicznego. 

Wybory połączone z referendum

W trakcie wyborów parlamentarnych zostanie jednocześnie przeprowadzone referendum. 

Uwaga: w referendum nie trzeba brać udziału. Jest jednak jeden haczyk. Otrzymując kartę do głosowania w wyborach, jednocześnie otrzymujemy kartę do głosowania w referendum. Jeśli nie chcemy brać w nim udziału, w momencie wręczania nam karty do referendum musimy odmówić jej przyjęcia i poprosić o zaznaczenie odmowy przy naszym nazwisku w spisie wyborców.

Jeśli weźmiemy kartę i oddamy ją pustą, automatycznie zostaniemy rozliczeni do puli osób głosujących w referendum.

Ważne: karty z pytaniami referendalnymi nie można zniszczyć, wyrzucić, ani wynieść z lokalu wyborczego! Grozi za to odpowiedzialność karna. 

Transport do lokali wyborczych

Zapewnienie transportu do lokali wyborczych osobom starszym oraz niepełnosprawnym, a także organizacja transportu w dzień wyborów w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich (w których nie działa transport publiczny) to zadania zlecone gminie, które będą finansowane z budżetu państwa.

Wyborca lub gmina (w jego imieniu) musi wcześniej złożyć odpowiedni wniosek. 

Popularne artykuły

Nieprawidłowy transport choinki - mandat nawet 500 zł!

Ikea zapłaci za granie w grę komputerową! Stawka to nawet 500 zł dziennie!

Dzień Papieża Jana Pawła II: Dziedzictwo, Wpływ i Obchody