Obowiązek płacenia abonamentu RTV nie dla wszystkich! Nowy projekt Lewicy już w Sejmie!
Kwestia opłat abonamentowych za odbiorniki radiowo-telewizyjne ponownie wzbudza zainteresowanie. Lewica, przedstawiła nowy projekt ustawy mający na celu poszerzenie grona osób zwolnionych z tego obowiązku. Choć istnieje już pewna liczba osób, które są wyłączone z płacenia abonamentu, Lewica dąży do zwiększenia tej grupy. Projekt już trafił do Sejmu i budzi sporo dyskusji.
Obowiązek uiszczania opłat za abonament RTV
Zgodnie z obowiązującymi przepisami:
“Obowiązek uiszczenia opłaty abonamentowej spoczywa na każdym, kto używa odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych. W 2023 roku wysokość miesięcznego abonamentu RTV za jeden radioodbiornik wynosi 8,70 zł. “- biznes.interia.pl
Jednak według Art. 4 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku prawo obejmuje zróżnicowane grupy ludzi, które ze względu na wiek, zdrowie czy sytuację osobistą są zwolnione z płacenia abonamentu. Osoby powyżej 75 roku życia oraz emeryci powyżej 60 roku życia otrzymujący emeryturę poniżej określonego poziomu są już obecnie objęci tym zwolnieniem.
Nowy projekt w Sejmie
Lewica proponuje dalsze poszerzenie grupy osób zwolnionych z opłat abonamentowych. Ich projekt ustawy zakłada, że wszyscy emeryci powinni być zwolnieni z tej opłaty, niezależnie od wieku czy dochodu. Oznacza to zatem zniesienie dotychczasowych kryteriów.
W Polsce emerytów jest już ponad 6 milionów, a ich liczba ciągle rośnie. Lewica argumentuje, że spadająca stopa zastąpienia emerytur jest wystarczającym powodem do zwolnienia seniorów z obowiązku opłat abonamentowych.
Kontrowersje propozycji Lewicy
Ta inicjatywa budzi wiele kontrowersji i debat. Z jednej strony Lewica podkreśla problem niższych emerytur, co w kontekście opłat abonamentowych jest jak najbardziej zrozumiałe. Z drugiej jednak strony, nie wszyscy zgadzają się z tym, że to wystarczający argument, by wprowadzić taką zmianę.
Kwestia opłat abonamentowych jest zawsze tematem burzliwych dyskusji. Propozycja zwolnienia sporej grupy społeczeństwa z tych opłat może być także elementem politycznej kampanii wyborczej.
Ostatecznie, decyzja leży w rękach ustawodawców, którzy powinni brać pod uwagę różnorodne aspekty tego zagadnienia.