Klątwa 35-latka. Nowe niepokojące zjawisko w społeczeństwie!
Chińskie społeczeństwo już od jakiegoś czasu zmaga się z wysokim bezrobociem wśród najmłodszych (16-24 lata). Co ciekawe jednak, obecnie bezrobocie dotyczy także osób o dekadę starszych. Jest to dość nowe zjawisko, nazywane powszechnie “klątwą 35-latka”. Poznaj szczegóły.
“Klątwa 35-latka” w Chinach
W Chinach od niedawna zauważa się niepokojące zjawisko na rynku pracy. Mowa o klątwie 35-latka.
Osoby w wieku od 16 do 24 lat często nie są zatrudniane z powodu braku doświadczenia i młodego wieku. Z tym zjawiskiem chińskie społeczeństwa zmaga się od dawna.
Teraz jednak problemy z zatrudnieniem mają także osoby około 35 roku życia. Dlaczego? Okazuje się, że pracodawcy uznają ich za niezbyt efektywnych pracowników, skoro do tego czasu nie osiągnęli zawodowego sukcesu.
"Ogólnie rzecz biorąc, większość pracowników z 10-letnim doświadczeniem zostanie liderami lub kierownikami zespołów, jeśli ich umiejętności są naprawdę dobre. Innymi słowy próg 35 lat nie dotyczy samego wieku, ale jest miarą zdolności do pracy dla pracodawców". - przytacza raport agencji Xinhua z 2021 roku TVN24.
Z jeszcze większą skalą dyskryminacji na rynku pracy mierzą się kobiety w tym wieku. Je klątwa 35-lati dotyka ze zdwojona siłą, ponieważ pracodawcy boją się, że taka kobieta zajdzie w ciążę, co będzie wiązało się z koniecznością pójścia na urlop macierzyński.
Państwowe stanowiska z ograniczeniami wieku
Sytuacji 35-latków na chińskim rynku pracy nie poprawia też fakt, że większość podstawowych stanowisk w chińskiej służbie cywilnej to stanowiska skierowane do osób w wieku 18-35 lat.
Wprawdzie pojawiły się plany podniesienia tego wieku do 40 lat, jednak na razie nie weszły one w życie
.
Klątwa 35-latka nie tylko na rynku pracy
Jakiś czas temu media obiegła informacja, że spora część hosteli w Chinach odmawia wynajęcia pokojów osobom powyżej 35 roku życia. Nie wyjaśniono, jaki jest tego powód. Część właścicieli hosteli odpowiedziała zdawkowo, że takie osoby nie są przyjmowane, bo…chrapią.