Uwaga! Te choroby możesz przywieźć z wakacji! To warto wiedzieć!
Czekając na wymarzone wakacje zazwyczaj ostatnie, o czym myślimy, to choroby, które mogą nas dotknąć na miejscu. Okazuje się jednak, że nierzadko z wakacji wracamy z jakąś dolegliwością.
Choroby na wakacjach - na co najczęściej chorujemy?
Opuszczając kraj i udając się w podróż, nawet niedaleką, narażeni jesteśmy na różne choroby.
Zmiana klimatu, warunki higieniczne, nowa żywność, obce patogeny, z którymi wcześniej nie mieliśmy kontaktu - to wszystko może przysporzyć nas o niemałe problemy zdrowotne.
Oprócz typowej grzybicy stóp, którą można zarazić się nawet w hotelu nie zakładając klapek pod prysznic; albo przeziębienia, wynikającego z częstych zmian temperatur (gorące powietrze na zewnątrz, chłód w klimatyzowanym pomieszczeniu), z wakacji możemy przywieźć o wiele poważniejsze dolegliwości.
Na co jesteśmy narażeni na wakacjach?
W zależności od miejsca, do którego podróżujemy i warunków, jakie tam panują, narażeni jesteśmy między innymi na:
Salmonellozę:
Zakażenie bakterią Salmonella, często nazywane salmonellozą, to jedna z najczęstszych przyczyn zatruć pokarmowych. Można się nią zarazić poprzez spożycie zanieczyszczonej żywności, takiej jak niedogotowane mięso, jaja czy produkty mleczne. Nieumyte warzywa i owoce także mogą być źródłem zakażenia.
Objawy zakażenia salmonellą zwykle pojawiają się w ciągu 12-72 godzin po ekspozycji i mogą obejmować:
- Biegunkę
- Wymioty
- Gorączkę
- Bóle brzucha
- Dreszcze
- Bóle głowy
Świerzb
Świerzb to choroba skóry spowodowana przez roztocze zwane świerzbowcem ludzkim. Zakażenie świerzbem następuje poprzez bezpośredni kontakt skórny z osobą zakażoną lub rzadziej przez kontakt z zanieczyszczoną pościelą, ubraniami lub innymi przedmiotami.
Objawy zakażenia świerzbem obejmują:
- Silny świąd, który nasila się w nocy.
- Cienkie, szarawo-czerwone linie (przewody świerzbowe) widoczne na skórze, zwłaszcza pomiędzy palcami, w zgięciach nadgarstków, wokół pępka i w innych zakamarkach ciała.
- Małe krostki lub pęcherzyki na skórze.
- Możliwe zakażenie bakteryjne w wyniku drapania.
Zapalenie pęcherza
Długotrwała podróż, brak dostępu do toalety, wysokie temperatury, mogą podczas wakacji doprowadzić do zapalenia pęcherza.
Objawami są:
- Nagłe parcie na pęcherz.
- Ból i pieczenie podczas oddawania moczu.
Podróżując do bardziej egzotycznych krajów, musimy mieć na uwadze także choroby przenoszone przez owady, na przykład przez komary. Uważać trzeba także na wodę, jedzenie i zachowywać ogóle zasady higieny.
Do najczęstszych egzotycznych chorób należą:
- Malaria
- Denga
- Żółta gorączka
- Dur brzuszny
- Tężec
- Biegunka podróżnych
- Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
- Zika
Przed podróżą do egzotycznego kraju warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży. Poinformuje on nas, na jakie choroby jesteśmy narażeni w danym miejscu i doradzi jak się przed nimi zabezpieczać. Na wiele z groźnych chorób egzotycznych istnieje szczepionka.