Obowiązkowy montaż fotowoltaiki?! Szykują się zmiany w prawie!
Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach w krajach członkowskich Unii Europejskiej dojdzie do sporych zmian. Mowa o obowiązku montowania paneli fotowoltaicznych. Poznaj szczegóły.
Polityka klimatyczna Unii Europejskiej - zeroemisyjne budynki
Polityka klimatyczna Unii Europejskiej rozwija się z roku na rok. Dekarbonizacja i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery to jedne z jej głównych założeń.
Do 2050 roku, zgodnie z dyrektywą EPBD, wszystkie budynki na terenie krajów należących do Unii Europejskiej mają stać się zeroemisyjne. W tym celu przeprowadzane są masowe renowacje mające podnieść ich klasę energetyczną.
Dyrektywa ta wprowadza jednak także inną innowację - plan REPower EU, który zakłada m.in. obowiązek montowania fotowoltaiki na wszystkich nowych budynkach.
Fotowoltaika - obowiązkowa na wszystkich budynkach?
Zgodnie z planami Unii Europejskiej, już w 2026 roku panele fotowoltaiczne mają być budowane na wszystkich nowo powstających budynkach publicznych i komercyjnych o powierzchni użytkowej przekraczającej 250 mkw.
Co więcej, rok później, w 2027 roku obowiązek taki ma zostać nałożony na istniejące już obiekty publiczne i komercyjne o tej samej powierzchni.
W 2029 roku natomiast Unia Europejska planuje wprowadzić przepisy zobowiązujące do montażu fotowoltaiki również na nowych budynkach mieszkalnych.
Wiele wskazuje na to, że dość restrykcyjne nakazy montowania fotowoltaiki na nowych budynkach skłonią Unię Europejską do przygotowania nowych programów dofinansowań.
Warto mieć to na uwadze, szczególnie, jeśli ktoś planuje za kilka lat rozpocząć budowę domu. Być może konieczne będzie uwzględnienie fotowoltaiki w planach budowy.
Plan REPower - zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i uniezależnienie się od Rosji
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wymogi zawarte w dyrektywie nie mają na celu jedynie zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do otoczenia i dekarbonizacji, ale także coraz większego uniezależniania się krajów Unii Europejskiej do rosyjskiego gazu i ropy.
Komisja Europejska zakłada, że do 2030 roku 45 procent konsumpcji energii elektrycznej w UE będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii.