Jak sprawne jest Twoje dziecko? Rząd chce wiedzieć! Powstanie nowy rejestr!
Ministerstwo Sportu i Turystyki planuje otworzyć w Polsce specjalny rejestr zdrowotny uczniów. Celem tego projektu ma być zebranie informacji na temat zdrowia i sprawności fizycznej dzieci, bez względu na to, czy rodzice i dzieci wyrażą zgodę, czy nie. Poznaj szczegóły.
Rejestr stanu zdrowia i sprawności fizycznej dzieci
Zgodnie z nowymi przepisami, począwszy od roku szkolnego 2023/2024, każdy uczeń od IV klasy aż do zakończenia edukacji będzie obowiązkowo przechodził test z wychowania fizycznego.
Wyniki testu, a także wiek, wzrost, płeć, PESEL, masa ciała, informacje o szkole, klasie, województwie, powiecie i gminie zostaną następnie wprowadzone do systemu, gdzie będą analizowane przez Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy.
Oprócz tego, wyniki testów z wychowania fizycznego trafią też do bazy “Sportowe talenty”. Do bazy tej dostęp będzie miał każdy nauczyciel wychowania fizycznego.
Jak będzie wyglądał test z wychowania fizycznego?
Test ten będzie przeprowadzany przez nauczyciela wychowania fizycznego i, co ważne, nie będzie miał żadnego wpływu na ocenę końcową z WF-u. Na test składać się będą aktywności, mające na celu sprawdzenie szybkości, wytrzymałości, koordynacji, siły, skoczności i kondycji:
- sprint 10 razy po 5 metrów
- beep-test (bieg wahadłowy na 20 metrów zgodnie z protokołem Eurofit)
- plank (deska)
- skok w dal z miejsca
Rejestr sprawności fizycznej dzieci przyczyni się do walki z otyłością?
Po przeanalizowaniu danych z rejestru będą mogły być one udostępnione zainteresowanym ministerstwom.
To z kolei może pozytywnie wpłynąć na rozwijanie kolejnych strategii na przykład związanych z walką z otyłością.
Z danych Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości wynika bowiem, że objawy nadwagi lub otyłości wykazuje 12,2 proc. chłopców i 10 proc. dziewcząt w wieku przedszkolnym oraz 18,5 proc. chłopców i 14,3 proc. dziewcząt w wieku szkolnym.
Z danych wynika też, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Natomiast otyłe dziecko, to w późniejszych latach życia otyły dorosły.