Morfologia krwi – w jakim celu warto wykonać to badanie?
Morfologia krwi należy do podstawowych badań laboratoryjnych, które wykonuje się w ramach profilaktyki zdrowia i diagnostyki wybranych schorzeń. Dowiedz się, na czym polega to badanie oraz w jakim celu i jak często warto rozważyć wykonanie morfologii.
Czym jest morfologia krwi i na czym polega to badanie?
Morfologia to często wykonywane badanie laboratoryjne, należące do podstawowych badań wykorzystywanych w profilaktyce zdrowia oraz diagnozowaniu chorób. Morfologia krwi polega na ocenie wybranych parametrów krwi – materiałem do badania jest próba krwi żylnej.
Podczas morfologii oceniane są poszczególne parametry krwi, takie jak m.in. liczba konkretnych rodzajów krwinek, tj. krwinek czerwonych (erytrocytów), krwinek białych (leukocytów) oraz płytek krwi (trombocytów), ich parametry jakościowe, a także poziomy hemoglobiny i hematokrytu.
Informacje te mogą powiedzieć dużo o zdrowiu pacjenta. Na podstawie wyników morfologii i wywiadu medycznego przeprowadzonego z pacjentem lekarz może być w stanie skierować podejrzenie m.in. na:
- nadkrwistość lub anemię;
- zakażenia wirusowe i bakteryjne;
- stany zapalne;
- problemy z krzepnięciem krwi;
- niedobory witamin, pierwiastków itd.;
- niektóre nowotwory.
W jakim celu wykonuje się morfologię krwi?
Morfologia krwi dostarcza wiele istotnych informacji o zdrowiu zarówno osobom zdrowym, jak i diagnozującym przyczyny dolegliwości oraz leczącym występujące u nich schorzenia. Wyniki morfologii mogą okazać się pomocne w profilaktyce zdrowia, stawianiu prawidłowej diagnozy przez lekarza oraz monitorowaniu postępów leczenia.
Wyniki morfologii mogą być dla lekarza wskazaniem do zalecenia pacjentowi pogłębionej diagnostyki, wdrożenia odpowiednich metod leczenia, a także wydania zaleceń dotyczących diety lub aktywności fizycznej.
Morfologia – zalecana częstotliwość wykonywania
Morfologię krwi w ramach profilaktyki zdrowia warto wykonywać regularnie raz w roku. Wiele schorzeń rozwija się podstępnie, nie dając żadnych objawów nawet przez kilka lat. Morfologia pomaga wykryć nieprawidłowości już we wczesnym stadium choroby, kiedy szanse na jej wyleczenie są większe niż w jej zaawansowanej fazie. Dlatego regularne wykonywanie morfologii powinny rozważyć także osoby, które nie odczuwają żadnych dolegliwości. Dotyczy to osób w każdym wieku.
W przypadku diagnostyki przyczyn dolegliwości lub monitorowania postępów leczenia należy stosować się do zaleceń lekarza i wykonywać to badanie zgodnie z rekomendowaną przez niego częstotliwością.
Przygotowanie do pobrania krwi
Aby wyniki morfologii krwi były wiarygodne, pacjent musi odpowiednio przygotować się do pobrania krwi. Krew do badania należy oddać rano (w godzinach 7:00–9:00), będąc na czczo, co najmniej 8 godzin od ostatniego posiłku. Do badania należy przystąpić przed przyjęciem porannej porcji leków, chyba że lekarz zalecił inaczej – w takim przypadku należy poinformować o tym personel medyczny przed pobraniem krwi.
Na 2–3 dni przed badaniem pacjent powinien powstrzymać się od spożywania alkoholu, a bezpośrednio przed pobraniem krwi nie należy palić papierosów.