Zdrowie

Niebezpieczny trend na opaleniznę podbija TikToka! Eksperci...

Rozpoczął się senon letni. Wiele kobiet chce mieć piękną opaleniznę. Na TikToku można zaleźć wiele poradników. Okazuje się, że jeden z trendów jest niezwykle niebezpieczny.

 

 

„Wybierz piwo do opalania. Podziękujesz mi później”

Na TikToku publikowanych jest sporo filmów, na których Internautki dzielą się wskazówkami i trikami na piękną opaleniznę.

W ostatnim czasie po Internecie krąży trend polewania skóry piwem. Czynność ta ma zapewnić uzyskanie idealnej opalenizny.

Kobiety informują w swoich materiałach filmowych, że stosują metodę od wielu lat.

Na filmikach pojawiają się opisy „Choose beer for tanning. Thank me later” – („Wybierz piwo do opalania, a podziękujesz mi później”).

Na nagraniach widać, jak polewają części ciała alkoholem i rozprowadzają po skórze i zaczynają opalanie. 

 

https://www.tiktok.com/@beautyblira_/video/7123911847153028358?embed_source=121352282%2C121351166%2C121331973%2C120811592%2C120810756%3Bnull%3Bembed_share&refer=embed&referer_url=www.poradnikzdrowie.pl%2Faktualnosci%2Fsposob-na-najlepsza-opalenizne-hitem-tiktoka-eksperci-bija-na-alarm-bardzo-niebezpieczne-aa-GVc4-8c8X-gvBz.html&referer_video_id=7123911847153028358

Eksperci apelują o rozwagę!

Eksperci ostrzegają, że polewanie skóry piwem i wystawanie się na promienie słoneczne jest bardzo niebezpieczne i może skutkować rakiem skóry.

Do sprawy odniosła się także australijska krajowa rada ds. zapobiegania rakowi skóry. Rada podkreśla, że nadmierna ekspozycja na słońce powoduje 95% czerniaków.

 

 

 

Bezpieczna ekspozycja na słońce 

 

  • Wybierz odpowiedni czas na opalanie

Najlepszy czas na opalanie to pora dnia, gdy słońce nie jest najbardziej intensywne, czyli przed godziną 11:00 rano i po godzinie 16:00 po południu. Wtedy promieniowanie UV jest łagodniejsze, co zmniejsza ryzyko poparzeń słonecznych i uszkodzeń skóry.

  • Używaj odpowiednich środków ochrony przeciwsłonecznej

Stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym jest niezwykle istotne. Wybieraj produkty z szerokim spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB oraz o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF). Nakładaj krem około 15-30 minut przed wyjściem na słońce i regularnie aplikuj go ponownie co dwie godziny lub po kąpieli.

 

  • Pij odpowiednio dużo wody

W trakcie opalania organizm może szybko tracić płyny przez pocenie się. Pamiętaj, aby regularnie pić wodę, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia skóry i organizmu.

 

  • Monitoruj czas opalania

Nigdy nie przesadzaj z czasem spędzonym na słońcu. Długotrwałe i intensywne opalanie zwiększa ryzyko poparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry i rozwoju nowotworów skóry. Pamiętaj, że zdrowa opalenizna to stopniowe, kontrolowane nasłonecznienie, a nie nagłe oparzenie skóry.

 

  • Monitoruj swoją skórę

Regularnie sprawdzaj swoją skórę pod kątem zmian, takich jak nowe pieprzyki (zmiana kształtu, koloru czy świąd). Jeśli zauważysz coś niepokojącego, skonsultuj się z dermatologiem.

Poparzenia słoneczne - Jak sobie radzić? 

  • Rumień (zaczerwienienie skóry)

Jest to jedno z pierwszych objawów poparzenia słonecznego. Skóra staje się czerwona, bolesna i może być gorąca w dotyku. Aby złagodzić rumień, zastosuj chłodzący kompres na poparzone miejsca. Możesz również skorzystać z kąpieli w chłodnej wodzie lub stosować delikatne, nawilżające balsamy.

  • Obrzęk i bąble

W przypadku poważniejszych poparzeń słonecznych na skórze mogą pojawić się pęcherze wypełnione płynem. Ważne jest, aby nie przebijać bąbli ani ich nie drapać, ponieważ może to prowadzić do infekcji. Jeśli bąble są małe i nie powodują dyskomfortu, lepiej zostawić je nietknięte. W przypadku dużych lub bolesnych pęcherzy, warto skonsultować się z lekarzem.

  • Ból i dyskomfort

Poparzenia słoneczne mogą być bardzo bolesne. Aby złagodzić ból, możesz przyjmować doustne leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol. Ważne jest również utrzymanie skóry w dobrej kondycji poprzez nawilżanie jej za pomocą kremów łagodzących lub naturalnych balsamów, które zawierają aloes lub rumianek.

  • Świąd

Skóra poparzona słonecznie może być podatna na świąd. Unikaj drapania, ponieważ może to prowadzić do podrażnień i infekcji. Aby złagodzić świąd, stosuj chłodzące okłady lub delikatnie wklep kremy nawilżające.

  • Suchość i złuszczanie się skóry

Poparzenie słoneczne może prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry, co powoduje jej złuszczanie się. Aby przywrócić nawilżenie skórze, używaj łagodnych, bezzapachowych kremów nawilżających. Unikaj stosowania produktów o silnych substancjach chemicznych, które mogą podrażniać poparzoną skórę.

Popularne artykuły

Co robić z dzieckiem w domu? Najpopularniejsze zabawy dla 2-6 latków!

Łóżko z palet – jak wykonać je samemu?

Ostrożnie z SUCHYM SZAMPONEM! Możesz sobie zrobić krzywdę!