Uwaga! Twoje auto może mieć "złego bliźniaka"! Oszuści sklonują Twój samochód i "nabiją" mandaty!
Coraz częściej zdarza się, że wiele osób otrzymuje mandaty na wykroczenia, których nie popełniło. Wszystko za sprawą nowej metody oszustów polegającej na klonowaniu samochodów.
Dwa takie same samochody – sprytny trik przestępców!
Sprawie klonowania samochodów przyjrzał się portal „Bezprawnik”. Przytoczył on historię kobiety z Gdańska sprzed kilku lat (sprawa opisana przez portal „Trójmiasto.pl”).
Mieszkanka była w podróży ze znajomymi, gdy nagle ujrzała na poboczu samochód. Na pierwszy rzut oka wyglądał on identycznie, jak jej pojazd, który na tamten moment miał znajdować się w garażu. Kobieta była pewna, że jej auto zostało skradzione, gdyż zgadzały się nawet numery rejestracyjne. Zawiadomiła Policję.
Po dokładnym obejrzeniu pojazdu okazało się, że jest kilka różnic. Funkcjonariusze policji zakomunikowali wówczas, że jest to częsta praktyka przestępców. Samochód został odholowany i oddany w ręce techników. Finał sprawy nie jest znany.
Mandat za niepopełnione wykroczenie
Portal „Bezprawnik” przytoczył także aktualną historię, która została opisana na grupie w mediach społecznościowych („Leksawka”). Pewien mężczyzna otrzymał drogą pocztową mandat za przekroczenie prędkości (fotoradar). W piśmie znajdowało się również zdjęcie samochodu, które było niemalże identyczne, jak pojazdu mężczyzny. Dodajmy, że zgadzały się tablice rejestracyjne.
Po wnikliwej analizie fotografii wyłapano pewne różnice, którymi był kształt reflektorów i brak kamerki pod lusterkiem.
Ponadto czujność wzbudziły dziwne odbicia znaków drogowych i numerów rejestracyjnych.
Przestępcy klonują samochody!
Okazuje się, że klonowanie samochodów jest bardzo popularnym procederem. Oszuści kupują podobne samochody i wyrabiają kolekcjonerskie tablice rejestracyjne. Używają aut do kradzieży paliwa lub „zdobywania” dużej ilości zdjęć z fotoradarów.
Władze i organy ścigania podejmują wiele działań w celu zwalczania tego rodzaju przestępstw. Przykłady to wdrażanie bardziej zaawansowanych systemów zabezpieczeń w pojazdach, takich jak identyfikacja biometryczna, a także zwiększanie kontroli podczas rejestracji samochodów i transakcji sprzedaży.
Ważne jest również edukowanie właścicieli pojazdów i społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z klonowaniem samochodów oraz zachęcanie do zgłaszania podejrzanych przypadków organom ścigania.
W przypadku podejrzeń o klonowanie samochodu, ważne jest skontaktowanie się z odpowiednimi władzami lub organami ścigania, które mogą przeprowadzić dochodzenie i podjąć odpowiednie działania.