Darmowa jazda komunikacją miejską! Te osoby nie muszą kupować biletu!
Komunikacja miejska, szczególnie w większych miastach, to spore ułatwienie. Warto wiedzieć, że różne grupy osób mogą jeździć nią za darmo lub ze znaczną ulgą. Poznaj szczegóły.
Ulgi dla seniorów
W większości polskich miast seniorzy mogą liczyć na znaczną ulgę dotyczącą komunikacji miejskiej. Mowa o osobach, które ukończyły 70 lat.
Są jednak miejsca, gdzie o ulgę mogą ubiegać się osoby młodsze. Przykładem może być Szczecin, gdzie kobiety w wieku 55 lat oraz mężczyźni w wieku 60 lat mogą uzyskać 50 procent zniżki na przejazdy komunikacją miejską.
W niektórych miastach można też kupić tak zwany “bilet dla seniora”. W Warszawie osoby, które ukończyły 65 lat mogą kupić roczny bilet na komunikację miejską uprawniający do nieograniczonej ilości przejazdów za 50 zł.
Z kolei w Poznaniu “bilet dla seniora” po 65. roku życia działający na tej samej zasadzie kosztuje 90 zł.
We Wrocławiu oraz Lublinie natomiast seniorzy, którzy ukończyli 65 lat mogą całkowicie bezpłatnie jeździć komunikacją miejską.
Kto jeszcze może jeździć komunikacją za darmo?
Ceny biletów komunikacji miejskiej w Polsce są ustalane przez poszczególne gminy lub organy zarządzające komunikacją miejską w danym mieście. To oznacza, że ceny biletów mogą się różnić w zależności od miasta.
Podobnie, to lokalne władze decydują o ulgach na bilety komunikacji miejskiej. Zasady dotyczące ulg mogą więc różnić się między miastami.
Jednakże, istnieją pewne kategorie ulg, które są powszechne w całym kraju. Za darmo z reguły mogą jeździć:
- posłowie i senatorowie RP;
- inwalidzi wojenni lub wojskowi oraz ich przewodnicy;
- osoby represjonowane;
- osoby, które ukończyły 70 lat;
- dzieci, które nie ukończyły 4. roku życia;
- dzieci z niepełnosprawnościami;
- wychowankowie rodzinnych domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych;
- osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osoby z orzeczonym co najmniej umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z powodu choroby narządu wzroku;
- honorowi dawcy krwi, którzy oddali bezpłatnie: 18 litrów krwi pełnej w przypadku mężczyzn lub 15 litrów krwi pełnej w przypadku kobiet;
- dzieci z rodzin wielodzietnych (czyli czworo i więcej dzieci);
- osoby upoważnione na podstawie imiennego identyfikatora do kontroli biletów w środkach lokalnego transportu zbiorowego podczas wykonywania czynności służbowych.