Koszmar kobiet w wielu firmach! Mężczyźni najczęściej milczą na ten temat.
Z danych wynika, że w wielu polskich firmach kobiety doświadczają mobbingu. Statystycznie to właśnie Panie stają się częściej ofiarami w odróżnieniu od mężczyzn. Przedstawiamy z czym muszą zmagać się osoby mobbingowane.
Przerażające dane
Na całym świecie w wielu miejscach pracy osoby zatrudnione doświadczają mobbingu. Prześladowanie psychiczne oraz zastraszanie jest stosowanie przez pracodawcę i często przez współpracowników.
W Polsce ofiarami mobbingu są najczęściej kobiety. Z danych wynika, że:
“1/4 polskich pracowników doświadczyła nieodpowiednich zachowań w miejscu pracy, a 1 na 5 badanych padł ofiarą mobbingu. Częściej z tym problemem mierzą się kobiety i to one są bardziej skłonne zgłaszać takie sytuacje.” - pracuj.pl
To jednak nie koniec przerażających danych. Około 65 % osób uważa, że ogromnym problemem jest niewłaściwe traktowanie pracowników przez pracodawcę. Co więcej, 24 % kobiet potwierdza, że były ofiarami mobbingu. Natomiast w przypadku mężczyzn 15 % badanych przyznało się do bycia ofiarami prześladowań.
Ofiary mobbingu
Z danych wynika, że najczęstszymi ofiarami mobbingu są pracownicy pomiędzy 35 – 44 rokiem życia. Ponadto osoby z wyższym wykształceniem częściej doświadczyły prześladowań w miejscu pracy.
Niestety, osoby mobbingowane najczęściej decydują się na zwolnienie z pracy i nie zgłaszają tego problemu do odpowiednich instytucji. Jednak takie działanie ma tragiczne konsekwencje, ponieważ utwierdza swojego oprawcę w przekonaniu, że pozostanie on bezkarny.
Co ciekawe to mężczyźni częściej nie zgłaszają tego rodzaju sytuacji. Aż 38 % Panów dotkniętych mobbingiem nie zgłaszało nękania w miejscu pracy. Na takie samo działanie decyduje się 29 % kobiet.
Jak zgłosić mobbing?
Zgodnie z prawem:
“Fakt mobbingu należy zgłosić bezpośrednio do pracodawcy, jeśli nie jest on sprawcą takiego zdarzenia. W przeciwnym wypadku można powiadomić inspekcję pracy lub skierować sprawę bezpośrednio do sądu pracy.” - jczkancelaria.pl
Warto podkreślić, że informację o mobbingu może zgłosić każdy pracownik anonimowo do Państwowej Inspekcji Pracy. Następnie instytucja przeprowadzi kontrole firmy i podejmie odpowiednie działania.