Koniec roku szkolnego: duże zmiany na świadectwach i dyplomach!
W ubiegłym tygodniu Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie dotyczące świadectw szkolnych oraz dyplomów. Wyjaśniamy co się zmieni i kiedy to nastąpi.
Rozporządzenie Ministra
Zgodnie z podpisanym rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 7.06.2023 r. rząd wprowadza aktualizację wzorów świadectw szkolnych oraz dyplomów studenckich. Na dokumencie niezbędny będzie wpis nazw przedmiotów, które uczeń realizował w trakcie procesu kształcenia. Obecnie w większości przypadków zwyczaj ten jest praktykowany przez placówki oświaty w formie elektronicznej.
Forma elektroniczna ma posłużyć jako narzędzie do wystawiania świadectw i dyplomów. Celem jest usprawnienie procesu zarządzania dokumentacją szkolną oraz jej archiwizację.
Ujednolicenie świadectw
Wzory świadectw szkolnych i dyplomów mają na celu wprowadzić jednolity system dokumentów. Związane jest to z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół dla danego typu szkoły.
Ujednolicenie będzie polegać na wprowadzeniu nowych przedmiotów. Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem są to:
- historia i teraźniejszość w szkołach ponadpodstawowych od roku szkolnego 2022/2023
- język łaciński w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych od roku szkolnego 2023/2024
- biznes i zarządzanie (zamiast podstaw przedsiębiorczości) w szkołach ponadpodstawowych od roku szkolnego 2023/2024
To nie koniec zmian
Zmiany nie określają wzoru legitymacji dla uczniów szkół z niepełnosprawnością. Nie ma jednego wzoru formy papierowej dokumentu. Zamiast tego obowiązuje plastikowa karta albo wersja elektroniczna – mLegitymacja szkolna.
Prawo zakłada, że dokumenty, które nie zawierają nazw zrealizowanych przedmiotów będą mogły być wydawane na dotychczasowych blankietach i drukach do czasu wyczerpania zapasów.
Co więcej, uczniowie, którzy rozpoczęli naukę przed 1 września 2022 roku, świadectwa promocyjne liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia będą mogły zostać wydane według starych zasad, jeżeli proces kształcenia nastąpił przed wprowadzeniem nowych przedmiotów.
Szacuje się, że w bieżącym roku szkolnym uczy się ponad 4 miliony dzieci i młodzieży.
“We wrześniu 2022 (rok szkolny 2022/2023) w szkołach niepublicznych (szkoły podstawowe i licea ogólnokształcące) uczyło się 254 604 dzieci i młodzieży, co stanowiło 6,2% wszystkich uczniów tych szkół, których było ponad 4 miliony (4 099 060). “ - ciekaweliczby.pl