Nie masz tych dokumentów? Czeka Cię niższa emerytura!
Rzecznik praw obywatelskich zainterweniował w sprawie seniorów, którzy pobierają niższe świadczenia emerytalne z powodu problemu z uzyskiwaniem dokumentów.
Niższa emerytura przez brak dokumentów
Okazuje się, że seniorzy mają trudności z uzyskiwaniem dokumentów, które potwierdzają zarobki i zatrudnienie. Dokumenty te są niezbędne do wyliczenia emerytury. W związku z tym otrzymują oni niższe świadczenia.
Portal „Business Insider” informuje, że na dokumenty trzeba czekać nawet kilka lat, gdyż były one w bazach nierzetelnych firm odpowiedzialnych za archiwizację.
Problem jest także w przypadku osób, których akta zaginęły.
Jeśli nie można ustalić wynagrodzenia za dany okres zatrudnienia, wówczas za podstawę wymiaru składek przyjmuje się kwotę minimalnego wynagrodzenia. Niestety może to skutkować wypłacaniem znacznie niższych emerytur.
Nierówne traktowanie ubezpieczonych
W związku z powyższą sytuacją rzecznik praw obywatelskich zainterweniował i zgłosił sprawę do Ministra Kultury i Dziedziczenia Narodowego.
Rzecznik podkreśla, że obecny system przechowywania dokumentacji osobowościowej nie jest w pełni skuteczny i prowadzi do nierównego traktowania osób ubezpieczonych.
Mężczyzna twierdzi, że dochodzi do naruszania konstytucyjnej zasady równego traktowania obywateli i prawa do zabezpieczenia społecznego
Zaproponowano szereg zmian
Zmiany w przepisach mają objąć złagodzenie wymogów przy ustalaniu wysokości emerytur.
Ponadto mają zostać zaostrzone zasady przechowywania dokumentów przez firmy.
Oto zmiany zaproponowane przez rzecznika:
- Zawieszenie działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorcę przechowującego akta miałoby być niemożliwe.,
- Warunki, jakie muszą być spełnione, aby archiwa państwowe przejmowały akta od nierzetelnych firm miałby być złagodzone,
- Propozycje zakładają również wprowadzenie terminu na przekazanie posiadanej dokumentacji w razie wykreślenia firmy archiwizacyjnej z rejestru (prowadzonego przez marszałka wojewódzkiego).
Co na to ZUS?
Prof. Gertruda Uścińska prezes ZUS przypomina, że wypłata świadczeń realizowanych przez ZUS następuje ze środków publicznych, za które prawidłowe wydatkowanie Zakład ponosi odpowiedzialność.
Kobieta dodała także, że jednostki zatrudniają osoby, które posiadają specjalistyczne wykształcenie i praktykę zawodową. Wobec tego zagwarantowana jest formalna autentyczność tych dokumentów.
Prezes ZUS podkreśla, że jeśli dana osoba pozyskała od nieuprawnionego przechowawcy oryginał dokumentu ze swoich akt i spełnia on wszystkie formalne wymogi dla tego dokumentu, to jest uznawany przez ZUS.