Podatki

Podatkowy hit dla małżonków! Jak pary skorzystają ze zmian podatkowych?

Od początku 2023 roku opodatkowanie najmu nie jest już dla niektórych tak korzystne jak wcześniej. Teraz ustawodawca wprowadza w tej kwestii ważne zmiany dla małżonków. Co dokładnie zakładają?

Korzystne zmiany dla małżeństw

Już niebawem zasady opodatkowania ryczałtem przychodów osiąganych przez małżonków z tzw. najmu prywatnego będą korzystniejsze dla podatników. Resort finansów wskazuje:

„Po zmianie małżonkowie będą stosować wyższą stawkę ryczałtu 12,5 proc. przychodów dopiero po przekroczeniu limitu 200 tys. zł (obecnie limit wynosi 100 tys. zł) bez względu na to, czy będą rozliczać te przychody odrębnie, czy zdecydują o opodatkowaniu ich w całości przez jednego z nich”.

Zmiany dotyczące zasad opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów osiąganych przez małżonków z najmu prywatnego przewidziano w szerszej nowelizacji w ramach tzw. pakietu Slim VAT 3. Co ważne, większość nowych przepisów wejdzie w życie 1 lipca 2023 r., a nowe rozwiązanie będzie mieć zastosowanie już względem rozliczeń za 2023 r.

Opodatkowanie najmu prywatnego

Właściciel mieszkania, który zarabia na jego wynajmie, może robić to w dwojaki sposób:

  • w ramach działalności gospodarczej,
  • poza działalnością gospodarczą (najem prywatny).

Do niedawna przepisy pozostawiały także sporą dowolność co do wyboru formy opodatkowania najmu. Zmienił to wprowadzony z początkiem 2022 r. Polski Ład.

Warto przypomnieć, że od stycznia 2023 roku podatnicy nie mają możliwości wyboru formy opodatkowania najmu prywatnego. Powszechną i właściwie jedyną metodą jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Powyższe zmiany spowodowały, że niektórzy byli zmuszeni do modyfikacji zapisów w umowach najmu.

Przed 2023 r.

Dla porównania, do końca 2022 roku podatnicy mogli wybrać formę opodatkowania dla najmu prywatnego i rozliczać go w ramach jednej z dwóch form:

  • Zasady ogólne (wg skali podatkowej) – PIT należny od dochodu (przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania) w wysokości 12% (do 120 000 zł) oraz 32% (od nadwyżki ponad 120 000 zł),
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – podatek ustalany względem przychodu (bez uwzględnienia wydatków poniesionych przez podatnika) w wysokości 8,5% (do 100 000 zł) oraz 12,5% (od nadwyżki ponad 100 000 zł).

Ryczałt, w przeciwieństwie do skali podatkowej, jest liczony od przychodu, a nie od dochodu. Oznacza to, że nie ma możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów.

Popularne artykuły

6 tłustych produktów, których nie musisz się obawiać!

Dlaczego robią nam się „śpiochy” w oczach? Czym są?

JAK UNIKNĄĆ PODRAŻNIEŃ PO GOLENIU?