Czy twój biznes jest gotowy na rewolucję w podatkach? Sprawdź, co się dzieje z fakturami!
Już od przyszłego roku fiskus będzie mógł sprawdzić każdą fakturę online w czasie rzeczywistym, a za błędy lub omijanie systemu czekają surowe kary. Jakie obawy mają w związku z tym przedsiębiorcy?
Krajowy System e-Faktur
Krajowy System e-Faktur to centralny system, który umożliwia przedsiębiorcom wystawianie, przesyłanie i przechowywanie faktur w formacie elektronicznym. Dodatkowo służy do analizy i kontroli danych z faktur ustrukturyzowanych oraz wysyłki komunikatów dotyczących wystawienia, odrzucenia albo braku możliwości wystawienia faktury ustrukturyzowanej. Dzięki temu proces fakturowania staje się bardziej efektywny, przyjazny dla środowiska i pozwala na redukcję kosztów.
Powszechny KSeF pozwoli na unowocześnienie:
- procesów fakturowych,
- obiegu dokumentów,
- wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.
Dla kogo jest KSeF?
Z KSeF korzystać będą:
- przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT,
- przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT,
- podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadający polski identyfikator podatkowy NIP.
Warto zaznaczyć, że polscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2022 r. mają możliwość dobrowolnego wystawiania faktur poprzez KSeF. Obecnie e-faktura działa, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.
Przedsiębiorcy mają obawy
Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla wszystkich firm ma zostać wprowadzony za nieco ponad rok - od 1 lipca 2024 roku. Krytycy nowego systemu zwracają uwagę na jego nadmierną opresyjność, a nawet potencjalne ryzyko zwiększenia szarej strefy. Niektórzy eksperci twierdzą też, że KSeF nie wyeliminuje wszystkich problemów związanych z wystawianiem faktur.
Potencjalne kary
Jeśli przedsiębiorca nie skorzysta z KSeF lub wystawi błędną fakturę, może zapłacić karę 100 proc. wartości naliczonego podatku vat z faktury albo 18,7 proc. wartości całej faktury. Te kwoty nie są stałe, będą wymierzane indywidualnie przez urząd skarbowy z uwzględnieniem maksymalnej wartości.
Stanowisko rządu
Rząd przekonuje, że nowe narzędzie doprowadzi do usprawnienia kontroli. Wdrożenie systemu ma bowiem pozwolić organom podatkowym na szybką i zdalną weryfikację rozliczeń podatnika. To natomiast pozwoli na skuteczniejszą walkę z nieprawidłowościami. Ponadto system doprowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa transakcji handlowych.
Resort finansów uspokaja też, że na pierwsze pół roku odpowiedzialność karnoskarbowa zostanie zawieszona. W oficjalnym komunikacie zamieszczonym w rządowych mediach społecznościowych możemy przeczytać:
„Doniesienia medialne o surowych karach dla przedsiębiorców za błędy w fakturach wystawianych w Krajowym Systemie eFaktura są nieprawdziwe. Przez pierwsze pół roku od wprowadzenia obligatoryjnego fakturowania w KSeF kary nie będą nakładane".
Według szacunków Ministerstwa Finansów dzięki nowemu narzędziu wpływy do budżetu mogą zwiększyć się nawet o 1,8 mld zł.