Prawo

Koniec z plastikowymi dowodami!? Od września wielka zmiana!

Sejm rozpatrzył poprawki do ustawy o aplikacji mObywatel. Teraz dokument czeka już tylko na podpis prezydenta. Co zmienią nowe przepisy?

Posłowie podjęli decyzję

Ustawę o aplikacji mObywatel posłowie uchwalili na posiedzeniu 9 marca. Następnie 30 marca Senat jednogłośnie przyjął dokument, lecz jednocześnie zaproponował do niego szereg poprawek. To właśnie nad nimi do niedawna pracował Sejm. Teraz regulacja trafi do prezydenta.

Posłowie przyjęli legislacyjne i redakcyjne propozycje Senatu, które m.in. 

  • wprowadzają do ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora przepisy, umożliwiające udostępnianie legitymacji poselskiej i legitymacji senatorskiej w postaci dokumentu mobilnego, czyli mLegitymacji poselskiej
  • dodają do aplikacji mObywatel mobilną Kartę rowerową, powiązaną z usługą mLegitymacja szkolna,
  • upraszczają procedury wnioskowania o wydanie dowodu osobistego (będzie można go złożyć m.in. w aplikacji mObywatel).

Koniec plastikowych dowodów osobistych?

Nowe przepisy pozwolą na posługiwanie się w kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi

Co ważne obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel obejmie także banki. Jednak w tym przypadku zostanie wprowadzony 1 września 2023 r. O uwzględnienie okresu przejściowego, który pozwoliłby na wprowadzenie odpowiednich procedur i narzędzi, apelowały instytucje finansowe.

Ważne wyjątki

Jedynymi wyjątkami od powyższej reguły będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty. 

Warto zaznaczyć, że obecnie respektowanie mObywatela jest zależne od porozumień pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów a daną instytucją.

Pozostałe ważne zmiany

Ponadto regulacja umożliwi jednostkom samorządu terytorialnego i innym podmiotom na udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta, czy też kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego, czy innych.

W ramach mObywatela dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego. Dodatkowo możliwe będzie płacenie online za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków, czy uiszczanie opłat skarbowych.

Wiele nowości wciąż przed nami

Zgodnie z zapowiedziami, w przyszłości aplikacja mObywatel zyska dodatkowe funkcje. Będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport.

Aplikacja mObywatel ma zostać zintegrowana z m.in.:

  • Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
  • Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS),
  • Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
  • Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Kiedy pojawią się zmiany w aplikacji?

Dotychczas aplikację mObywatel pobrano  9,5 mln razy. Jak informował sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński wraz z ustawą w życie wejdzie mObywatel 2.0.

Aplikacja w nowej odsłonie powinna być dostępna na przełomie czerwca i lipca. Zyska wówczas także nowe funkcje oraz nowy, bardziej przyjazny wygląd.

Korzystacie z aplikacji mObywatel?

Popularne artykuły

3 tys. zł więcej dla niemal każdego Polaka! To pierwsza taka podwyżka od 13 lat!

Wypróbuj nietypowy sposób na LEPSZY SEN!

Czy spanie w biustonoszu jest zdrowe?