Newsy

4-dniowy tydzień pracy w Polsce! Bliżej niż myślisz! Kiedy zmiany?

Krótszy tydzień pracy? Czy taki system możliwy jest także w Polsce? Wiele wskazuje na to, że tak. Okazuje się, że w Sejmie już znajduje się projekt ustawy, która ma skrócić tydzień pracy z 40 do 35 godzin.

“Czterodniowy tydzień pracy” w praktyce

W wielu krajach testowany jest obecnie krótszy tydzień pracy. Wszystko ze względu na przepracowanie i wypalenie zawodowe milionów pracowników. 

Potocznie nazywamy to czterodniowym tygodniem pracy, jednak nie do końca tak to wygląda.

Okazuje się bowiem, że system ten przewiduje skrócenie tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Oznacza to 5 zaoszczędzonych godzin w tygodniu, co nie daje całej, ośmiogodzinnej dniówki. 

W innych krajach wygląda to tak, że pracownik wraz z pracodawcą określa, w jaki sposób te 35 godzin tygodniowo zostanie podzielone na poszczególne dni tygodnia. Jeśli, przykładowo, pracownik będzie pracował przez trzy dni po 9 godzin, a w czwartym dniu przepracuje 8 - ostatni dzień tygodnia zostanie wolny.

Pracownik może jednak zdecydować (o ile pracodawca wyraża zgodę) na podzielenie tygodnia pracy w inny sposób, na przykład po 7 godzin dziennie przez 5 dni.

Skrócony tydzień pracy. Projekt już w Sejmie

“Czterodniowy tydzień pracy” wprowadzono już także w kilku krajach europejskich. Zalicza się do nich Hiszpania, Wielka Brytania, a także Islandia. Podobne rozwiązanie rozważa także Portugalia.

Krótszy czas pracy za to samo wynagrodzenie – Lewica składa projekt ustawy o skróceniu czasu pracy z 40 do 35 godzin tygodniowo! - To jest rozwiązanie, które odpowiada wyzwaniom dzisiejszej gospodarki, w której rozwija się robotyzacja i informatyzacja. - czytamy na Twitterze Lewicy.

Plaga wypalenia zawodowego

Przyczyną tego, że coraz więcej krajów rozważa wprowadzenie krótszego tygodnia pracy jest między innymi fakt wypalenia zawodowego. 

W Polsce jest ono szczególnie widoczne, a warto zaznaczyć, że Polacy pracują najwięcej w całej Europie.

– W Polsce mamy istną epidemię chorób związanych z przepracowaniem, takich jak choroby układu krążenia, problemy z kręgosłupem czy depresja. Co trzeci polski pracownik umysłowy czuje się wypalony zawodowo. To wszystko wpływa na wydajność pracowników, na koszty leczenia i na całą gospodarkę – przekonywał Bartosz Grucela z zarządu krajowego Razem na stronie klubu Lewicy. 

Zanim jednak “czterodniowy tydzień pracy” zostanie wprowadzony, konieczne będzie wprowadzenie także innych, istotnych zmian w organizacji między innymi zakładów produkcyjnych i wielu innych biznesów. 

Popularne artykuły

Domowe sposoby na zadbane DŁONIE

Uwaga na wakacyjnych oszustów! Nowe zagrożenie w popularnych kurortach!

Nadchodzi kolejne załamanie pogody! IMGW podało listę zagrożonych województw!