Newsy

To już pewne! Nadciąga klimatyczna apokalipsa!

Światowa Organizacja Meteorologiczna opublikowała coroczny raport "Global Annual to Decadal Climate Update". Podsumowuje on prognozy związane z klimatem na świecie na następny rok i kolejne pięć lat. Jakie płyną z niego wnioski?

Średnioroczna temperatura globalna

Z najnowszego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) płyną niepokojące wnioski. Średnia globalna temperatura w zeszłym roku była o około 1,15 st. C wyższa od średniej sprzed epoki przemysłowej. Natomiast ryzyko, że przekroczy 1,5 stopnia Celsjusza powyżej wspomnianej średniej w ciągu najbliższych pięciu lat, wynosi 66 procent.

Powyższe ryzyko rośnie stale od 2015 roku, kiedy było bliskie zeru. W latach 2017-2021 wynosiło zaledwie 10 proc. Dla porównania, w zeszłorocznym raporcie prawdopodobieństwo to oceniono na 50 procent.

Jak podkreślono, nie oznacza to, że świat długoterminowo przekroczy ten próg globalnego ocieplenia. Natomiast z dużym prawdopodobieństwem średnia globalna temperatura będzie wyższa od tego poziomu w ciągu co najmniej jednego roku w latach 2023-2027.

El Nino zwiększa ryzyko

Częściowo do zwiększenia ryzyka osiągniecia tego progu ma przyczynić się anomalia El Nino. Jest to zjawisko, które może spotęgować zmiany klimatyczne, a co za tym idzie, zaostrzać ekstremalne warunki, jakie coraz częściej panują w różnych częściach świata. Pojawia się, gdy temperatura na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku jest ponadprzeciętnie wysoka.

Daleko idące konsekwencje

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej Petteri Taalas ostrzega:

„spodziewamy się, że El Nino w połączeniu ze zmianami klimatycznymi wywołanymi przez człowieka popchnie globalną temperaturę na niezbadane terytorium. Będzie to miało daleko idące konsekwencje dla zdrowia, bezpieczeństwa żywnościowego, gospodarki wodnej i środowiska. Musimy być przygotowani”.

Ekspert naukowy brytyjskiej agencji meteorologicznej Met Office Leon Hermanson, który kierował raportem wskazuje:

Przewidujemy, że średnia globalna temperatura będzie wciąż rosła, oddalając nas coraz bardziej od klimatu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni”.

Porozumienie paryskie

Do ograniczenia średniego wzrostu temperatury na Ziemi do 1,5 st. C zobowiązano się w ramach Porozumienia paryskiego w 2015 roku. Celem dokumentu jest również utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury znacznie poniżej 2 st. C w stosunku do epiki przedindustrialnej.

Eksperci ostrzegają, że osiągnięcie tego poziomu może pociągnąć za sobą szereg groźnych konsekwencji, takich jak:

  • coraz bardziej dotkliwe upały oraz susze w Europie i Amazonii,
  • topnienie lodu morskiego i lodowców,
  • podnoszenie się poziomu mórz,
  • zwiększenie częstotliwości gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

 

Popularne artykuły

“Ona by tak chciała spać tu ze mną”. Ta parodia to hymn wszystkich matek!

Jeśli cierpisz na te choroby, lepiej nie świętuj Tłustego Czwartku!

To koniec plastikowego dowodu! Zmiany w aplikacji mObywatel.