Dwie godziny mniej w pracy, w celu spędzenia czasu z rodziną! Wspaniały pomysł dla firm!
Coraz popularniejsza staje się akcja “dwie godziny dla rodziny”. Dużo firm skraca czas pracy swoim pracownikom, aby mogli wrócić do domu i spędzić czas ze swoimi bliskimi. Przedstawiamy, kiedy i gdzie będzie obowiązywać.
Akcja “dwie godziny dla rodziny”
Organizatorem projektu jest fundacja Humanites. Jej zdaniem jest uwidocznienie problemu, który istnieje w wielu rodzinach ze względu na ogrom pracy.
Firmy, które przystąpią do akcji będą mogły zapewnić swoim pracownikom wyjście dwie godziny wcześniej. To działanie ma spowodować tzw. work-life balance.
“Koncepcja work-life balance zakłada równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Oznacza to wyraźne oddzielenie pracy od czasu wolnego i konsekwentne dbanie o to, by pierwsza z tych sfer życia nie zdominowała drugiej.” - kwalifikacje.edu.pl
Akcja ma również na celu, zwalczać pracoholizm oraz wypalenie zawodowe.
Rozpoczęcie akcji
Organizatorzy akcji zachęcają, aby odbywała się ona w poszczególnych firmach 15 maja. Jest to szczególna data, ponieważ dzień ten jest międzynarodowym dniem rodzin.
Nie jest to jednak odgórnie narzucony termin. Pracodawca może wybrać dowolny dzień, w którym zwolni pracowników do domu 2 godziny wcześniej. Przykładowo dobrą okazją ku temu jest 1 czerwca, czyli dzień dziecka.
Efekty akcji
Fundacja Humanites podkreśla, że jest to już 12 edycja projektu.
"W ostatnich latach kampania ta rozwinęła się w Globalny Ruch Społeczny na Rzecz Bliskości: wzięło w niej udział 1,2 miliona pracowników z ponad 1100 firm w 18 krajach. W ogólnopolskich badaniach satysfakcji akcja wskazywana jest przez pracowników jako jeden z top 10 benefitów" - https://www.humanites.pl/
Czas spędzony z rodziną
Dobrym pomysłem na wspólne spędzanie czas z rodziną są:
- Wspólne spacery, wyjazdy
- Wspólne gotowanie
- Gry planszowe
- Wspólne oglądanie ulubionych filmów/seriali
Czy Polacy lubią spędzać czas z rodziną? Z badań wynika, że:
“Polacy preferują spędzanie czasu wolnego przede wszystkim z najbliższą rodziną (37%), ewentualnie jedynie z mężem lub żoną, a także z dalszą rodziną. Wskazania dotyczące podstawowego kręgu znajomościowego to aż 76% ogółu deklaracji.” - icm.edu.pl