Testament to nie koniec! Czy można odwołać testament? Jak to zrobić?
Dziś przeanalizujemy kwestię odwołania testamentu. Odpowiemy na najważniejsze pytania.
-
Czy można odwołać testament?
-
Kto może odwołać testament?
-
W jaki sposób można odwołać testament?
Czy można odwołać testament?
Tak. Każdy testament można odwołać w dowolnej chwili. Odwołanie może dotyczyć całego testamentu, jak i jego poszczególnych postanowień.
Ważne jest, aby odwołanie było skuteczne, zgodne z wolą i obowiązującymi przepisami.
Nie ma różnicy, czy testament został sporządzony ręcznie, czy jest to testament notarialny. Pierwszy rodzaj może odwołać drugi i odwrotnie.
WSKAZÓWKA: Musimy pamiętać, że jeśli odwołamy testament, a nie sporządzimy nowego, to wówczas będzie obowiązywało dziedziczenie ustawowe. Odwołanie testamentu jest równoznaczne z utraceniem przez niego mocy prawnej.
Kto może odwołać testament?
Ważną informacją jest to, że odwołanie musi być dokonane osobiście, nie można dokonać go za pośrednictwem przedstawiciela.
Odwołania może dokonać osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych. Mowa tu o osobach pełnoletnich w pełni władz umysłowych i nieubezwłasnowolnionych.
W jaki sposób można odwołać testament?
Proces odwołania testamentu określają przepisy Kodeksu Cywilnego. Odwołania można dokonać na jeden z trzech sposobów. Oto one:
-
wprowadzenie do obecnego testamentu zmian – Spadkodawca może nanieść na stary testament zmiany, z których wynika wola jego odwołania. Dopuszczalne jest przekreślenie treści testamentu lub skreślenie wymaganych podpisów.
-
zniszczenie testamentu – Odwołanie starego testamentu może nastąpić przez jego zniszczenie. Możliwe jest także pozbawienie go cech, od których zależy jego ważność. Ważną informacją jest to, że czynność ta może mieć zastosowanie jedynie w przypadku spisanej postaci dokumentu.
-
sporządzenie nowego testamentu – odwołanie testamentu nowym testamentem. Dla jasności warto w nim zastrzec, że odwołujesz wszystkie poprzednie. W treści powinno znaleźć się oświadczenie spadkodawcy o odwołaniu poprzedniego dokumentu. W tym celu można użyć wyrażeń takich jak: uchylam, anuluję, odwołuję, unieważniam. Możliwe jest także odstąpienie od dokonywania nowego podziału testamentu i poprzestanie na złożeniu oświadczenia o odwołaniu ostatniej woli.