Newsy

Matura z matematyki unieważniona w jednej ze szkół! Uczeń zlamal podstawowa zasadę!

Jak poinformował szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, maturzyści z jednej ze szkół będą musieli w czerwcu powtórzyć maturę z matematyki. Jaki jest powód takiej decyzji? Kiedy matura może zostać unieważniona?

Dziś matura z matematyki

Poniedziałek 8 maja to trzeci dzień tegorocznych matur. O godz. 9:00 rozpoczął się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Na rozwiązanie zadań mieli 180 minut w formule 2023 oraz 170 minut w formule 2015. Tuż po godz. 14:00 CKE opublikowała arkusze maturalne.

Wyciek informacji

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, pytany przez PAP o przebieg tegorocznego egzaminu z matematyki, przekazał informację o jednym incydencie. Jak poinformował, w jednej ze szkół uczeń podczas matury zamieszczał w mediach społecznościowych zdjęcia arkusza egzaminacyjnego. Natomiast zgodnie z regulaminem na egzamin nie wolno wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

Marcin Smolik wyjaśnił:

„Udało się to ustalić własnym sumptem. Ten profil na jednym z mediów społecznościowych był połączony z innym profilem w innym medium społecznościowym, na którym było po prostu imię i nazwisko zdającego”.

Konsekwencje incydentu

Szef CKE zaznaczył, że matura tej osoby zostanie unieważniona. Podobnie stanie się w przypadku osób, które przystępowały do egzaminu w tej samej sali. Będą one miały jednak możliwość zdawać unieważnioną maturę ponownie w czerwcu.

Natomiast kadra nauczycielska, która dopuściła się tej sytuacji, zostanie zgłoszona do kuratora oświaty.

Unieważnienie matury

Egzamin maturalny może zostać uznany za nieważny w kilku przypadkach już na sali egzaminacyjnej oraz w trakcie prac związanych ze sprawdzaniem egzaminu maturalnego przez CKE.

Przypominamy, że w sali egzaminacyjnej może zostać przerwana matura uczniów, którzy:

  • współpracują z innymi,
  • wniosą do sali urządzenie telekomunikacyjne,
  • wniosą do sali przybory niedozwolone lub inne materiały,
  • korzystają z wcześniej przygotowanych ściąg,
  • korzystają z telefonu lub tabletu,
  • zakłóca prawidłowy przebieg egzaminu, przeszkadzając tym samym innym.

Także podczas sprawdzania pracy konkretnego maturzysty egzaminator może stwierdzić, że praca nie została wykonana samodzielnie. W takiej sytuacji ma prawo wnioskować o jej unieważnienie u dyrektora CKE.

Konsekwencje nieuczciwości

W przypadku unieważnienia matury z przedmiotu obowiązkowego pozostaje ona niezdana, a uczeń nie ma też możliwości kolejnego podejścia do egzaminu w sesji poprawkowej odbywającej się w sierpniu.

Podobne konsekwencje dotyczą obowiązkowego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Co prawda uczeń otrzyma świadectwo maturalne, jednak wynik z danego przedmiotu wyniesie 0%.

Popularne artykuły

Dlaczego nie należy wyrzucać ZUŻYTYCH BATERII?

Jak pozbyć się ODCISKÓW na stopach?

PILNE: Jacek Jaworek nie żyje?! To może być przełom w sprawie!