Koniec z receptami przez internet? Oto, co się zmieniło!
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło duże zmiany przepisów dotyczące wystawiania recept przez internet. Właśnie opublikowano projekt rozporządzenia, które skupia się m.in. na ograniczeniu przepisywania niektórych leków bez badania lekarskiego.
Ministerstwo Zdrowia wprowadza ograniczenia
2 maja na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. MZ wprowadza do przepisów zastrzeżenie, że recepta na tego typu produkty lecznicze może być wystawiona wyłącznie w postaci elektronicznej.
Jak podkreślono w uzasadnieniu:
„Celem proponowanej zmiany jest wprowadzenie rozwiązań uniemożliwiających przepisywanie produktów leczniczych zawierających środki odurzające, substancje psychotropowe lub prekursory kategorii 1 za pośrednictwem płatnych usług internetowych, bez uprzedniego zbadania pacjenta”.
To zapowiadane przez przedstawicieli resortu rozporządzenie, które zaostrza zasady wystawiania recept przez internet. Na zgłaszanie uwag do proponowanych przepisów jest pięć dni.
Walka z niebezpiecznym procederem
Resort zdrowia wskazuje, że w ostatnim czasie, w wyniku funkcjonowania podmiotów oferujących płatne uzyskanie e-recepty, dochodzi do coraz większej liczby nieprawidłowości zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu pacjenta. Przede wszystkim, celem wielu osób jest uzyskiwanie określonych produktów leczniczych w celu odurzania się. Jak podsumowuje resort:
„Ze względu na powyższe proponuje się szczególne regulacje w zakresie ordynacji produktów leczniczych zawierających w składzie środek odurzający grup I-N lub II-N, substancję psychotropową z grup II-P, III-P lub IV-P, lub prekursor kategorii 1, które zobowiązują osobę wystawiającą receptę do osobistego zbadania pacjenta podczas wizyty stacjonarnej oraz weryfikacji ilości oraz rodzaju wcześniej przepisanych pacjentowi tego rodzaju leków”.
Konieczne badania
W rozporządzeniu proponuje się również, aby wystawienie pacjentowi przez lekarza recepty na niektóre leki było możliwe po osobistym zbadaniu pacjenta oraz weryfikacji ilości oraz rodzaju przepisanych pacjentowi leków zawierających ww. substancje, pod względem bezpieczeństwa oraz konieczności ich stosowania, biorąc pod uwagę recepty wystawione oraz zrealizowane dla tego pacjenta.
Pod pewnymi warunkami będzie możliwe także zbadaniu go za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. Resort zdrowia zastrzega, że:
„możliwe jest wystawienie recepty za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności – jeżeli od ostatniego zbadania pacjenta upłynęło nie więcej, niż 12 miesięcy”.