Zmiany w zasiłku macierzyńskim od 26 kwietnia! Co warto wiedzieć?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o nowych zasadach funkcjonowania zasiłków macierzyńskich. Zmiany w Kodeksie pracy wejdą w życie już od środy, 26 kwietnia.
Urlop i zasiłek macierzyński
W sytuacji narodzin lub przyjęcia dziecka na wychowanie rodzicom przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego. Zgodnie z przepisami rodzice mogą dzielić się jego wymiarem.
Łączny wymiar urlopu rodzicielskiego uzależniony jest od liczby dzieci:
- 41 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 43 tygodnie - w przypadkach porodu mnogiego,
- 38 tygodni - w sytuacji, gdy osoba przyjmie dziecko na wychowanie.
Wymiar urlopu rodzicielskiego w przypadku narodzin lub przyjęcia na wychowanie dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem lub nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, powstałymi w okresie prenatalnym lub w czasie porodu będzie wynosił:
- 65 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie
- 67 tygodni - w przypadkach porodu mnogiego,
- 62 tygodnie - w sytuacji, gdy osoba przyjmie dziecko na wychowanie.
Jako że urlop uległ wydłużeniu, to automatycznie stanie się tak z okresem wypłacania zasiłku macierzyńskiego.
Ile wyniesie zasiłek macierzyński?
Zakładając, że dojdzie do złożenia tzw. długiego wniosku, czyli dotyczącego urlopu w pełnym wymiarze, do 21 dni po porodzie lub przyjęcia dziecka na wychowanie, wówczas będzie wynosił on 81,5 proc. podstawy zasiłku.
ZUS zaznacza jednak, że:
„długi wniosek o zasiłek macierzyński nie może dotyczyć 9 tygodni urlopu rodzicielskiego dla drugiego z rodziców. Za tą część urlopu zasiłek zawsze wynosi 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku".
Ponadto odrębne zasady dotyczą sytuacji, gdy nie wykorzystamy ani jednego dnia zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w wysokości 81,5 proc. w pierwszym roku życia dziecka. Wówczas bowiem przysługuje jednorazowe wyrównanie zasiłku do 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Ponadto, w takiej sytuacji zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego wyniesie 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Zasady wypłaty
Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego może zostać wykorzystany jednorazowo lub być podzielony maksymalnie na 5 dowolnych części. Trzeba jednak zaznaczyć, że ostatnia część urlopu może przypadać najpóźniej do końca roku, w którym dziecko skończy 6 lat. Natomiast w przypadku dziecka przyjętego na wychowanie odpowiednio 7, 10 i 14 lat.
Zmodyfikowane formularze wniosków
W związku ze zmianami w Kodeksie pracy zmodyfikowano także niektóre formularze stanowiące podstawą do wypłaty zasiłku macierzyńskiego (ZUR, ZAM, Z-15a, Z-15b, ZAS-24, Z-3a, ZAS-5, Znp-7).
Nowe wzory formularzy zostaną udostępnione od 26 kwietnia 2023 r. na stronie internetowej www.zus.pl, natomiast w maju 2023 r. będą dostępne na PUE ZUS.