Zasiłek za wyjście z domu dla nastolatków! Walka z samoizolacją.
Młodzi obywatele Korei Południowej będą mogli otrzymać środki pieniężne za wyjście z domu! Rząd chce w ten sposób walczyć z problemem wycofywania się młodych ludzi z życia społecznego. Wyjaśniamy szczegóły.
Samoizolacja w Korei Południowej
Badania wykazały, że problem samoizolacji dotyka aż 350 tys. obywateli w wieku od 19 – 39 lat. Rząd Korei Południowej postanowił walczyć ze zjawiskiem wycofywania się młodych obywateli z życia w społeczeństwie.
Postęp techniczny, który pozwolił na załatwienie wielu rzeczy przez Internet bez konieczności wychodzenia z domu spowodował, że zjawisko samoizolacji w Korei Południowej staje się coraz częstsze. Rozwiązaniem tego problemu i zachęcenie młodych ludzi do wyjścia z domów ma być zasiłek w wysokości 650 tys. wonów, czyli ok. 500 dolarów.
Katastrofa demograficzna
Zdaniem ekspertów zasiłek oferowany młodym obywatelom ma również wpłynąć na wzrost demograficzny. Badania wykazały, że odizolowana młodzież często pochodzi z trudnych środowisk. Co więcej, 40 % z nich zaczyna żyć w odosobnieniu już w okresie dorastania. Statystyki wpływają znacząco na problem demograficzny, który jest widoczny w wielu krajach.
Obecnie w Korei Południowej odnotowuje się coraz mniej dzieci przychodzących na świat. Według naukowców już w 2044 roku kraj ten ma się stać drugim państwem w Azji z największym odsetkiem osób w wieku emerytalnym. Współczynnik dzieci na jedną Koreankę wynosi 0,78. Natomiast w naszym kraju jest to 1,38.
Władze kraju dążą do zwiększenia dzietności, dlatego uważają, że być może zachęta otrzymania pieniędzy wpłynie na decyzję młodych osób o zaangażowanie się w życie społeczne.
Sytuacja młodych osób w Polsce
W naszym kraju problem samoizolacji dotyka dużą część osób. Statystyki pokazują, że spadek demograficzny również jest silnie widoczny w Polsce. Z danych wynika, że:
“Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 r. liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 141 tys. w stosunku do poprzedniego roku. Ubytek ludności był mniejszy niż w 2021 r., ale nadal większy niż przed wybuchem pandemii.” - money.pl
Czy podobna oferta uzyskania pieniędzy powinna zostać wprowadzona w Polsce?