Prawo

28 kwietnia ruszą kontrole w domach i mieszkaniach! Co to oznacza dla posiadaczy nieruchomości?

Dokładnie 28 kwietnia wejdą w życie znowelizowane przepisy ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśnia, co ta zmiana oznacza dla przeciętnego posiadacza nieruchomości.

Kontrola systemów ogrzewania

Właściciel bądź zarządca budynku mieszkalnego będzie zobowiązany do tego, by zlecić sprawdzenie system ogrzewania w czasie ich użytkowania z następującą częstotliwością:

  • raz na 5 lat – dla kotłów o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW,
  • raz na 2 lata – dla kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej ponad 100 kW,
  • raz na 4 lata – dla kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej ponad 100 kW;
  • raz na 5 lat – dla urządzeń chłodniczych o mocy chłodniczej nominalnej większej niż 12 kW.

Istnieje natomiast kilka sytuacji, w których nie dokonuje się okresowych kontroli, np. w budynkach wyposażonych w systemy automatyki i sterowania lub w przypadku systemów ogrzewania o mocy do 20 kW oraz systemów chłodzenia o mocy do 12 kW nie ma obowiązku przeprowadzania okresowych kontroli systemów grzewczych i chłodniczych itd.

Najnowsze zmiany

Zgodnie z nowelizacją UCHEB dotychczasowe zasady ulegną pewnym modyfikacjom. Najważniejsze z nich:

  • Dla systemów ogrzewania lub połączonych systemów ogrzewania i wentylacji, o mocy cieplnej powyżej 70 kW, czyli np. pomp ciepła lub systemów ogrzewania elektrycznego, okresowe kontrole stanu technicznego z uwzględnieniem efektywności energetycznej należy przeprowadzić raz na 3 lata.
  • Dla połączonych systemów klimatyzacji i wentylacji o mocy chłodniczej powyżej 70 kW, okresowe kontrole stanu technicznego z uwzględnieniem efektywności energetycznej należy przeprowadzić raz na 5 lat.

Co będą sprawdzać audytorzy?

Kontrole mogą przeprowadzać osoby wpisane do centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków. Protokoły z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji sporządza się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, w którym prowadzony jest centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków.

Okresowe kontrole systemów ogrzewania i klimatyzacji obejmują sprawdzenie ich stanu technicznego oraz ocenę sprawności tych systemów. Skontrolowany powinien być także dobór źródeł ciepła do wymogów grzewczych budynku oraz zdolności systemów do optymalizacji działania w typowych warunkach ich użytkowania. Protokoły z kontroli systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji należy dołączyć do książki obiektu budowlanego. Za ich brak może grozić kara grzywny.

 

Popularne artykuły

3 marca - imieniny obchodzi Teresa – pochodzenie, znaczenie oraz cechy charakteru!

Czym myć płytki w łazience?

Ceramiczne osłonki na rośliny