Prawo

28 kwietnia ruszą kontrole w domach i mieszkaniach! Co to oznacza dla posiadaczy nieruchomości?

Dokładnie 28 kwietnia wejdą w życie znowelizowane przepisy ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśnia, co ta zmiana oznacza dla przeciętnego posiadacza nieruchomości.

Kontrola systemów ogrzewania

Właściciel bądź zarządca budynku mieszkalnego będzie zobowiązany do tego, by zlecić sprawdzenie system ogrzewania w czasie ich użytkowania z następującą częstotliwością:

  • raz na 5 lat – dla kotłów o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW,
  • raz na 2 lata – dla kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej ponad 100 kW,
  • raz na 4 lata – dla kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej ponad 100 kW;
  • raz na 5 lat – dla urządzeń chłodniczych o mocy chłodniczej nominalnej większej niż 12 kW.

Istnieje natomiast kilka sytuacji, w których nie dokonuje się okresowych kontroli, np. w budynkach wyposażonych w systemy automatyki i sterowania lub w przypadku systemów ogrzewania o mocy do 20 kW oraz systemów chłodzenia o mocy do 12 kW nie ma obowiązku przeprowadzania okresowych kontroli systemów grzewczych i chłodniczych itd.

Najnowsze zmiany

Zgodnie z nowelizacją UCHEB dotychczasowe zasady ulegną pewnym modyfikacjom. Najważniejsze z nich:

  • Dla systemów ogrzewania lub połączonych systemów ogrzewania i wentylacji, o mocy cieplnej powyżej 70 kW, czyli np. pomp ciepła lub systemów ogrzewania elektrycznego, okresowe kontrole stanu technicznego z uwzględnieniem efektywności energetycznej należy przeprowadzić raz na 3 lata.
  • Dla połączonych systemów klimatyzacji i wentylacji o mocy chłodniczej powyżej 70 kW, okresowe kontrole stanu technicznego z uwzględnieniem efektywności energetycznej należy przeprowadzić raz na 5 lat.

Co będą sprawdzać audytorzy?

Kontrole mogą przeprowadzać osoby wpisane do centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków. Protokoły z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji sporządza się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, w którym prowadzony jest centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków.

Okresowe kontrole systemów ogrzewania i klimatyzacji obejmują sprawdzenie ich stanu technicznego oraz ocenę sprawności tych systemów. Skontrolowany powinien być także dobór źródeł ciepła do wymogów grzewczych budynku oraz zdolności systemów do optymalizacji działania w typowych warunkach ich użytkowania. Protokoły z kontroli systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji należy dołączyć do książki obiektu budowlanego. Za ich brak może grozić kara grzywny.

 

Popularne artykuły

Od najmilszych po totalne wredoty! Ten ranking znaków zodiaku zaskoczy niejednego!

Jak urządzić kącik dla dzieci w ogrodzie?

Wypróbuj TRIKI które sprawią, że w Twojej kuchni będzie porządek!