Newsy

Dodatkowa przerwa w pracy. Kolejne zmiany w Kodeksie Pracy!

Już od 26.04.2023 r. w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu Pracy. Na nowych przepisach zyskają przede wszystkim osoby zatrudnione, ponieważ wydłuży im się przerwa. Wyjaśniamy szczegóły. 

Dłuższa przerwa 

Obecnie według prawa osoby pracujące co najmniej sześć godzin mają prawo do skorzystania z 15 minutowej przerwy, która jest wliczana do czasu pracy. Od 26.04.2023 r. na podstawie nowelizacji Kodeksu Pracy zmienią się następujące kwestie: 

  • Dodatkowa przerwa trwająca minimum 15 minut przysługuje pracownikom, których dobowy wymiar czasu pracy jest dłuższy niż dziewięć godzin 
  • Pracownicy, których dobowy wymiar czasu pracy przekracza szesnaście godzin mają prawo do trzeciej przerwy, która musi trwać minimum 15 minut. 

Zmiany w przepisach są związane z unijną dyrektywą work-life balance.  

Czym jest work-life balance? 

Pojęcie work – life balance oznacza: 

“Koncepcje zarządzania czasem, stawiająca za cel odnalezienie równowagi pomiędzy „pracą” a życiem prywatnym. Idea work-life balance powstała na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Jest odpowiedzią na pojawiające się problemy społeczne, takie jak pracoholizm czy wypalenie zawodowe.” - wikipedia.pl 

Współcześnie coraz więcej osób dostrzega jak ważna jest równowaga między życiem prywatnym, a pracą, dlatego zmiany w Kodeksie Pracy zostały określone zgodnie z unijną dyrektywą: w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. 

To nie koniec zmian 

Co więcej, nowelizacja Kodeksu Pracy zakłada, że pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki co najmniej od sześciu miesięcy, będą mieli prawo do wystąpienia raz w roku o zmianę rodzaju umowy na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. 

Ponadto pracownicy zyskają prawo do nieodpłatnego i wliczanego do czasu pracy szkolenia związanego z wykonywaniem określonego rodzaju pracy. 

Zmiany w Kodeksie Pracy dotyczą również rodziców. Według przepisów ojcowi będzie przysługiwał urlop ojcowski bez względu na to, czy matka dziecka pozostaje w zatrudnieniu (ubezpieczeniu) w dniu porodu.  

Czy nowe zasady usprawnią funkcjonowanie w pracy? 

Popularne artykuły

Zakrywanie wózka pieluchą- tak czy nie?

Nowy inwazyjny gatunek w Polsce! Irytujące pluskwiaki obsiadają balkony i nacierają na mieszkania

Nadchodzą zmiany w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”!