Korzystasz nadmiernie ze smartfona? Prawdopodobnie masz ten syndrom!
W obecnych czasach smartfony i inne urządzenia elektryczne są nieodłączną częścią naszego życia. Co więcej, o ile starsze pokolenia zaczęły korzystać ze smartfonów w danym momencie swojego życia, o tyle te młodsze praktycznie od samego początku korzystają z tych urządzeń. Bez względu jednak na to, w jakim wieku jest użytkownik, prawdopodobnie już dotknął go syndrom “Smartphone Pinky”. A jeśli nie, to w przyszłości i tak może do tego dojść.
Czym jest “Smartphone Pinky”?
“Smartphone Pinky”, czyli “smartfonowy mały palec”, jest syndromem, który występuje u większości osób, które na co dzień, przez wiele godzin używają smartfona.
Syndrom ten objawia się charakterystycznym odkształceniem małego palca u dłoni, który wygięty jest w miejscu przylegającym do telefonu. Specjaliści informują, że syndrom ten nie występuje jedynie u młodych osób lub dzieci, które jeszcze rosną, ale u wszystkich, bez względu na wiek.
Nasze dłonie po prostu dostosowują swój kształt do trzymania telefonu w ręce. Jeśli nie chcemy, aby nasze dłonie zmieniały swój kształt, jedynym, co temu zapobiegnie jest ograniczenie korzystania ze smartfona.
“Smartfonowy mały palec” to nie jedyna oznaka ciągłego używania smartfona
Ciągłe “siedzenie na telefonie” objawia się jednak kilkoma innymi defektami w ciele. Główną ofiarą jest tutaj także kręgosłup.
Przeglądając media społecznościowe, czytając artykuły lub robiąc cokolwiek wpatrzonym w telefon, nasza głowa pochyla się do przodu i w dół, mocno nadwyrężając odcinek szyjny kręgosłupa.
Odcinek ten po jakimś czasie odkształca się, co ukazuje się charakterystyczną wypukłością na odcinku szyjnym, nazywaną wdowim garbem.
Niegdyś przypadłość ta dotyczyła tylko osób w sędziwym wieku. Dzisiaj jednak, z powodu pozycji, jaką przyjmujemy podczas korzystania z telefonu, dotyczy także najmłodszych.
Zdaniem naukowców zbyt długotrwałe korzystanie ze smartfona ma także szereg innych negatywnych skutków:
- zaburzenia snu,
- bóle głowy,
- problemy psychiczne,
- wady postawy,
- bóle kręgosłupa,
- stres,
- rozkojarzenie,
- kłopoty ze wzrokiem i słuchem.