Mało kto wie, że jest trujący! Uważaj na bukszpan w koszyczku!
W Wielką Sobotę tradycyjnie święcone są pokarmy, które następnie spożywamy podczas wielkanocnego śniadania. Koszyczek wielkanocny, najczęściej z wikliny, wiele osób przyozdabia listkami bukszpanu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że roślina ta jest trująca. Kto jest szczególnie narażony na zatrucie i czym się ono objawia?
Bukszpan w koszyczku wielkanocnym
Koszyczek wielkanocny wypełniony pokarmami, które święcimy w Wielką Sobotę, często przystraja się listkami bukszpanu zwanego także gryszpanem. Doskonale nadaje się także na stroiki i wianki, które zawieszone nad drzwiami mają odstraszać złe moce. Przez cały rok jest zielony dlatego stał się symbolem nieprzemijalności, trwałości życia i nieśmiertelności.
Bukszpan zwyczajny to gatunek krzewu należący do rodziny bukszpanowatych. Występuje w Afryce Północnej, Europie Środkowej i Południowej, w Azji Mniejszej i na Kaukazie, aż po Himalaje. W Polsce sadzony jest wyłącznie jako roślina ozdobna.
Stosowanie pod kontrolą
Bukszpan ma właściwości zdrowotne. Od wieków uważany jest za roślinę magiczną we wszystkich krajach, w których rośnie. Medycyna ludowa wykorzystywała korę oraz liście bukszpanu do leczenie wielu schorzeń. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwkrwotocznie. Dzięki niemu możliwe jest obniżanie gorączki i ciśnienia. Pomaga także na choroby skórne, reumatyzm, stany zapalne dróg żółciowych i moczowych, a nawet na łysienie.
Trujące właściwości
Niewiele osób jednak wie, że bukszpan zawiera szkodliwe alkaloidy. Trujące są wszystkie jego części (nawet korzenie). Typowe objawy zatrucia to:
- biegunka,
- dreszcze,
- drgawki,
- wymioty,
- problemy z oddychanie.
Jeśli zaobserwujemy je po kontakcie z rośliną, wówczas należy jak najszybciej udać się do szpitala. Zazwyczaj kończy się na płukaniu żołądka.
Zachowaj ostrożność!
Nie oznacza to jednak, że nie możemy dotykać rośliny i przyozdabiać nią wielkanocnego koszyczka. Warto bowiem podkreślić, że zatrucie bukszpanem następuje wyłącznie w wyniku połknięcia owoców czy liści. Pilnujmy więc małych dzieci, bo to właśnie one są szczególnie narażone na zatrucie, jeśli roślina ta rośnie w naszym ogrodzie lub wykorzystujemy ją do przygotowywania święconki. W trosce o zdrowie najbliższych zrezygnujmy z wkłuwania bukszpanu w ugotowane i obrane jajka lub wędliny.