Zwolnienie z powodu siły wyższej. Zmiany prawne już w tym miesiącu!
26.04.2023 r. w życie wchodzi prawo, według którego pracownikowi przysługuje możliwość zwolnienia z powodu siły wyższej. Wyjaśniamy, co to oznacza.
Zmiany w przepisach
Od 26.04.2023 r. wejdą w życie przepisy, według których osoba zatrudniona na umowę o pracę będzie miała prawo do zwolnienia od pracy w ciągu 2 dni w roku kalendarzowym z powodu siły wyższej. Oznacza to, że pracownik będzie mógł wziąć dni wolne w związku ze sprawami rodzinnymi.
Na podstawie nowych przepisów osobie zatrudnionej będą przysługiwać 2 dni urlopu albo 16 godzin ze względu na to, że dodatkowe wolne liczone jest w godzinach w danym roku kalendarzowym.
Wyjątkiem są pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin. Wówczas możliwość zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej jest obliczana proporcjonalnie od wymiaru czasu pracy.
Kara za nieudzielenie zwolnienia
Pracownik, który chce skorzystać z tego prawa musi poprosić swojego przełożonego o udzielenie zwolnienia nie później niż w dniu, w którym chce z niego skorzystać. Ponadto sam decyduje o tym czy ma to być cały dzień wolny, czy tylko kilka godzin. Warto jednak podkreślić, że niepełna wykorzystana godzina będzie zaokrąglana do pełnej.
Zwolnienie jest traktowane jako rodzaj płatnego urlopu w wysokości połowy otrzymywanej pensji. Jednakże pracodawca, który odmówi udzielenia zwolnienia pracownika z powodu siły wyższej jest narażony na konsekwencje prawne. Może on zostać obarczony grzywną nawet w wysokości do 30 000 zł.
Wyjątek
Osobną grupą zawodową, która funkcjonuje na innych zasadach są nauczyciele. Mają oni prawo do zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej tylko w przypadku, jeżeli dojdzie do wypadku lub stan zdrowia pracownika się pogorszy.
Nauczyciele są uprawnieni do 2 dni zwolnienia w przypadku siły wyższej lub 16 godzin. Za decyzję udzielenia zwolnienia odpowiada dyrektor szkoły, który w razie potrzeby musi zatwierdzić wniosek, który pracownik przekazuje w postaci elektronicznej bądź papierowej.
Czy wprowadzenia nowych zasad dotyczących zwolnienia z powodu siły wyższej jest korzystne dla pracowników?