Styl życia

Dlaczego słowo „Alleluja” jest tak ważne w okresie Wielkanocy? Co oznacza?

Zwrot „Alleluja” kojarzony jest zwłaszcza z Wielkanocą, kiedy to wymawia się go i wyśpiewuje bardzo często. Co oznacza to słowo i dlaczego tak mocno związane jest z wielkanocnym okresem?

Co oznacza słowo „Alleluja”?

Zawołanie (aklamacja) „Alleluja” pochodzi wprost z Biblii.  Sam wyraz „Alleluja” wywodzi się z języka hebrajskiego, a jego oryginalna pisownia to: hallelujah lub halelu-Jah. Bierze swój początek w wyrażeniu tłumaczonym „chwalcie Pana”, a dosłownie oznaczającym „wychwalajcie Jahwe”.  

Święty Hieronim przetłumaczył to hebrajskie wezwanie jako „Alleluja”. Od tego czasu występuje w łacińskiej Wulgacie, wówczas używanej w rzymskiej liturgii.

Znaczenie w czasie Wielkanocy

Bez względu na interpretację jest to radosne zawołanie używane by czcić lub uwielbiać Boga. W tym kontekście powtarzane jest pod koniec starotestamentalnych psalmów. Słowo to odnaleźć można także w Księdze Tobiasza, gdzie oznacza hymn pochwalny, który będzie śpiewany w nowym Jeruzalem.

Przyjęło się, że w okresie Wielkiego Postu „Alleluja” zastępowane jest tzw. tractusem, którego miejsce dziś zajęła z kolei aklamacja „Chwała Tobie, Słowo Boże” lub „Chwała Tobie, Królu Wieków”. Ma to podkreślić pokutny i refleksyjny charakter Wielkiego Postu. Natomiast Wielkanoc to okres wielkiej radości i uniesienia. Stąd też „Alleluja” związane jest tak silnie z tym czasem, który ma niezwykle odmienny charakter od pełnego zadumy i pokuty Wielkiego Postu.

Kiedy używamy „Alleluja”?

Wyrażenie Alleluja weszło do chrześcijańskiej liturgii kościelnej. Przede wszystkim pojawia się w postaci czytanych fragmentów Pisma Świętego i rozważania Słowa Bożego.

Warto także podkreślić, że używane jest również jako niezależna część nabożeństwa tzw. aklamacja, śpiewana wspólnie przez zgromadzonych wiernych. Uroczyste „Alleluja” jest odśpiewywane w czasie niemal każdej mszy świętej. W dni powszednie dzieje się to bezpośrednio po psalmie responsoryjnym, a w niedziele i święta, po drugim czytaniu, przed czytaniem Ewangelii.

Słowo w kulturze

Ponadto zawołanie Alleluja niezależnie od tradycji kościelnej i chrześcijańskiej weszło też do kultury. W języku potocznym używa się Alleluja jako okrzyk radości. Niezwykle popularne stało się zawołanie „Alleluja i do przodu”.

Zwrot ten znajdziemy też w tekstach popularnych piosenek czy wierszy. Najbardziej znanym przykładem jest nagrany w 1984 roku utwór pt. „Hallelujah” kanadyjskiego śpiewającego poety Leonarda Cohena, który stał się jego największym przebojem.

Popularne artykuły

Czy emerytury będą jeszcze niższe!? ZUS ostrzega, komu grozi obniżenie świadczenia!

Wino, cynamon i tymianek na grypę i przeziębienie

Nie przepadasz za zapachem smażonej ryby?