Co należy powiedzieć w trakcie śniadania wielkanocnego? Jakich tematów unikać?
Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. Według tradycji podczas śniadania dzielimy się ze swoimi bliskimi poświęconymi potrawami z koszyczka wielkanocnego. Co należy powiedzieć podczas dzielenia się jajkiem, a czego lepiej unikać? Wyjaśniamy, szczegóły.
Wspólna modlitwa
Według tradycji zanim rodzina sięgnie po pokarmy wielkanocne, należy odmówić wspólną modlitwę i podzielić się jajkiem. Jednak jak się okazuje, ten moment dla niektórych jest dość kłopotliwy, ponieważ nie wszyscy wiedzą, jak rozpocząć śniadanie Wielkanocne i która modlitwa będzie odpowiednia.
Najpopularniejszą odmawianą modlitwą przez polskie rodziny jest “Ojcze Nasz”. Następnym krokiem jest prośba kierowana do Boga o błogosławieństwo dla domowników oraz składanie życzeń biesiadnikom i wspólne dzielenie się jajkiem. Po zmówionej modlitwie błogosławieństwo może brzmieć w następujący sposób:
“Pobłogosław Panie Boże nas, pobłogosław ten posiłek, tych, którzy go przygotowali i naucz nas dzielić się chlebem i radością ze wszystkimi. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.” - parafiachrosla.pl
Natomiast po odbytym śniadaniu warto podziękować za zesłane łaski:
“Za ten posiłek i wszystkie dary Twojej dobroci chwalimy Ciebie Boże. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.” - parafiachrosla.pl
Wspólne biesiadowanie
W ten wyjątkowy dzień księża zachęcają, aby wspólnie spędzić go z bliskimi. W tym celu można śpiewać wielkanocne pieśni oraz odmówić inne wielkanocne modlitwy takie jak:
- “Zdrowaś Maryjo”
- “Pod Twoją Obronę”
Natomiast najpopularniejszymi pieśniami wielkanocnymi są:
- Chrystus zmartwychwstał
- Dziś Chrystus
- Król wiecznej chwały
- Nie zna śmierci Pan żywota
- Wesoły nam dziś dzień nastał
- Wstał Pan Chrystus
- Wysławiajmy Chrystusa Pana
O czym nie rozmawiać?
Warto również podkreślić, że śniadanie wielkanocne powinno odbyć się w rodzinnej, przyjaznej atmosferze. Dlatego wszelkie kontrowersyjne tematy przy wielkanocnym stole nie powinny być wtedy poruszane.
Zalecamy, aby unikać pytań kierowanych dla młodych osób o to, czy planują dzieci i ślub. Temat pracy również jest drażliwy, ponieważ Wielkanoc powinna się kojarzyć z odpoczynkiem i z miłym spędzaniem czasu ze swoimi bliskimi.
Statystyki
Według danych w Polsce:
“67 proc. ankietowanych Polaków traktuje Wielkanoc jako święto rodzinne. Dla 51 proc. to przeżycie religijne. Podobny odsetek respondentów uznaje ją przede wszystkim za miłą tradycję.” - dzieje.pl