Newsy

Podszywają się pod stronę rządową! Oszustwo na dodatek mieszkaniowy

Firma CyberRescue, która zajmuje się między innymi wykrywaniem i ostrzeganiem przed cyberzagrożeniami, opublikowała w czwartek kolejne ostrzeżenie. Okazuje się, że obecnie ma miejsce kolejna kampania oszustów, którzy chcą wyłudzić nasze dane i oszczędności. Tym razem podszywają się oni pod rządową stronę gov.pl i wysyłają fałszywe wiadomości SMS o dodatku mieszkaniowym. Na jakie wiadomości uważać?

Oszustwo na dodatek mieszkaniowy - jak przebiega?

Ofiarami oszustów padają obecnie osoby, które są zaznajomione z elektronicznymi możliwościami i wiele spraw załatwiają online.

"Nowa kampania uderza głównie w osoby, które idą z duchem czasu i korzystają z profilu zaufanego. Jak widać, cyberprzestępcy również się rozwijają i odkładają zakurzone przekręty na wnuczka do lamusa" - czytamy.

Eksperci z CyberRescue wyjaśniają, jak wygląda wyłudzenie krok po kroku.

  • Na początku oszuści wysyłają do nas wiadomość SMS o treści:

"Dzien dobry, aktywuj korzysci w Bankowosci Internetowej: https://wejsc-gov-pl.on".

  • Jeśli ktoś kliknie w przesłany link, zostanie przekierowany na stronę, która wygląda niemal identycznie jak strona rządowa gov.pl. 
  • Tam zobaczy informację, że przyznany mu został dodatek mieszkaniowy i jedyne co musi zrobić, to potwierdzić jego odbiór przez Profil Zaufany.
  • Zostaje więc przekierowany na stronę rzekomego “ministerstwa finansów” i ekranu logowania do Profilu Zaufanego.
  • Tam natomiast jedyną opcją zalogowania się na swój profil jest logowanie przez bank. Dostępne są jednak tylko cztery banki. 
  • Po wybraniu banku przekierowywani jesteśmy na stronę oszustów, która wygląda jak strona banku z wprowadzeniem loginu i hasła. 
  • "Dalej oszustwo toczy się klasycznie – wyłudzane są loginy i hasła do konta oraz kod weryfikacji dwuetapowej. Nasze pieniądze mogą zniknąć bezpowrotnie. Za to może pojawić się wielotysięczny kredyt, którego spłaty bank będzie wymagał" - wskazano w czwartkowym ostrzeżeniu. 

Co zrobić, jeśli podejrzewamy, że wpisaliśmy swoje dane bankowe na fałszywej stronie?

Jeśli podaliście swoje dane na fałszywej stronie, jak najszybciej skontaktujcie się ze swoim bankiem w celu zablokowania konta.

"Pracownik banku w większości sytuacji zablokuje na jakiś czas nasze konto, tak by nie można było przeprowadzać na nim operacji" - wyjaśnili przedstawiciele CyberRescue.

Popularne artykuły

Lekarz Nie Rozpoznał Objawów ale Internet TAK! Szokująca Historia Uratowanego Życia!

Czy raty kredytów będą niższe? Znamy odpowiedź na to pytanie!

Dlaczego nie należy dodawać miodu do gorącej herbaty?