Prezydent podjął decyzję! Więcej przedsiębiorstw skorzysta z tańszego gazu!
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę, która między innymi rozszerza grupę podmiotów uprawnionych do korzystania z tańszego gazu. Jakie typy przedsiębiorstw skorzystają z dodatkowych ulg?
Prezydent zatwierdził zmiany
Jak poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę, która m.in. rozszerza grupę podmiotów uprawnionych do korzystania z tańszego gazu.
Chodzi o zmianę ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw, która m.in. rozszerza grupę firm uprawnionych do tańszego gazu dla piekarni, w tym o spółdzielnie spożywcze, dla których działalność piekarnicza nie jest największym źródłem przychodów.
Szczegóły ustawy
Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 roku z maksymalnej stawki za gaz 200,17 zł/MWh skorzystają firmy produkujące pieczywo, świeże wyroby ciastkarskie (kod PKD 10.71.Z), w tym spółdzielnie spożywcze
Resort rozwoju zwrócił uwagę, że wsparcie zostanie wdrożone w ramach pomocy de minimis, tj. pomocy ograniczonej do limitu ogólnie przyjętej pomocy w wysokości 200 tys. euro na przestrzeni 3 lat. Przedsiębiorstwu energetycznemu dostarczającemu piekarni paliwo gazowe, będzie przysługiwać rekompensata z tytułu stosowania ceny maksymalnej.
Jak podała KPRP, ustawa stanowi, że od 1 kwietnia 2023 r. do 28 lutego 2025 r. w przypadku dostawy gazu w systemie gazowym, dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej i osoby fizyczne będące nabywcą tego gazu, tej energii lub usługobiorcą tych uprawnień, jeżeli łącznie są spełnione określone w ustawie warunki.
Dodano, że w takiej sytuacji dostawca lub usługodawca nie rozlicza podatku należnego, a kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu nabycia towaru lub usługi.
Pomoc dla tysięcy przedsiębiorstw
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, szacuje, że z pomocy skorzysta ok. 3,3 tys. przedsiębiorstw. Skomentował przy tym:
„To bardzo dobra wiadomość, na którą czekali właściciele piekarni i cukierni, ale również konsumenci. Pomocą zostaną też objęte spółdzielnie spożywcze. To wynik naszych konsultacji z branżą piekarniczą”.
Szef MRiT zwrócił uwagę, że tym samym wsparcie, które pomoże zachować ciągłość działania, dotrze przede wszystkim do małych, rodzinnych piekarni.