Koła Gospodyń Wiejskich będą walczyć z przestępczością! Dostały dotację
Koła Gospodyń Wiejskich w Polsce otrzymały nowe zadanie - przeciwdziałanie przyczynom przestępczości. Członkinie Kół z 468 gmin otrzymają na ten cel dotację ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Wyniki I naboru wniosków już zostały ogłoszone. Jakie są warunki otrzymania dotacji na ten cel? Co będzie leżeć w obowiązku Kół Gospodyń Wiejskich?
Dotacja na walkę w przyczynami przestępczości
Koła Gospodyń Wiejskich, które złożyły wniosek o otrzymania dotacji na cel walki z przyczynami przestępczości i zostały zakwalifikowane, otrzymały z tego tytułu maksymalnie 5 tysięcy złotych. Warunkiem przyjęcia do projektu jest deklaracja zorganizowania wydarzenia dotyczącego przeciwdziałania przyczynom przestępczości, które będzie poruszało takie tematy, jak między innymi:
- przestępstwa na szkodę małoletnich,
- przemoc domową,
- cyberprzestępczość,
- oszustwa i lichwy,
- promowanie bezpieczeństwa na drogach.
Wydarzenie zawierające te elementy powinno zostać zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w terminie do 30 września 2023 roku. Oprócz tego, w takim wydarzeniu powinni wziąć udział przedstawiciele instytucji publicznych lub organizacji pozarządowych zajmujących się zwalczaniem przestępczości lub pomocą osobom pokrzywdzonym przestępstwem, w szczególności przedstawicieli podmiotów realizujących zadania w ramach Sieci Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w ramach Funduszu Sprawiedliwości.
Dlaczego akurat Gospodynie Wiejskie mają przeciwdziałać przyczynom przestępczości?
Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości nadzorujący działania Funduszu Sprawiedliwości stwierdził, że Koła Gospodyń Wiejskich w Polsce są doskonałym miejscem do wychwycenia pierwszych oznak przemocy domowej, niesprawiedliwości społecznej i wielu innych problemów. Dodał, że Koła Gospodyń Wiejskich są też miejscem pełnym autorytetów, które wzbudzają zaufanie.
Można zaryzykować stwierdzenie, że kobiety widzą więcej, są bardziej empatyczne, często szybciej reagują, mają energię do podejmowania działań na rzecz wspólnego dobra. - stwierdził wiceminister sprawiedliwości.
Koła gospodyń wiejskich to także kuźnie lokalnych elit i autorytetów, osób cieszących się ogromnym zaufaniem, wnoszących znaczący wkład w rozwój danej miejscowości. Dlatego wspierając Koła gospodyń wiejskich przyczyniamy się nie tylko do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców danej gminy, ale przede wszystkim wspieramy rozwój społeczeństwa obywatelskiego a więc de facto pobudzamy rozwój całego samorządu, tworząc trwałą wartość dodaną w obszarze społecznym, kulturalnym i edukacyjnym – dodał.
Kto to sfinansuje?
Wybrane Koła Gospodyń Wiejskich otrzymają dofinansowanie z Funduszu Sprawiedliwości, który to z kolei dysponuje pieniędzmi zasądzonymi przez sądy od sprawców przestępstw i przeznaczone na pomoc bezpośrednio świadczoną osobom pokrzywdzonym przestępstwem, pomoc postpenitencjarną oraz przeciwdziałanie przyczynom przestępczości.
To oznacza, że program nie jest finansowany z budżetu państwa, ale z kieszeni przestępców.