Zaniżone emerytury i renty! ZUS wyjaśnia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat o niesłusznie przyznanych decyzjach dotyczących wniosków o otrzymanie świadczeń emerytalno – rentowych w latach 2016-2022. Wyjaśniamy szczegóły.
Błędne wyliczenia
ZUS ujawnił, że od 2016 roku zostało wydanych aż 17 145 błędnie wydanych decyzji dotyczących wniosków o świadczenia emerytalno-rentowe. Minister Rodziny i Polityki Społecznej poinformował, że zostanie wypłacone wyrównanie za zaniżaną kwotę otrzymywanych świadczeń. Wynika to z obowiązujących przepisów:
"Zgodnie z przepisami art. 133 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z FUS, w przypadku błędu organu rentowego i konieczności ponownego ustalenia prawa do świadczeń lub zmiany ich wysokości, ZUS zobligowany jest wypłacić wstecznie świadczenia za okres maksymalnie 3 lat". - Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Co więcej, jeżeli przez błąd ZUS – u wnioskodawca nie otrzymał renty lub emerytury to również należy mu się wyrównanie za czas nieotrzymywania świadczenia.
Odpowiedzialność ZUS – u
Błędy pracowników ZUS stanowią ok. 0,038 % załatwionych w latach 2016 - 2022 wniosków o świadczenia emerytalno-rentowe. Większość niesłusznie wydanych decyzji dotyczy niedopłaty świadczenia. Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed poinformował, że:
"ZUS w latach 2016-2022 wypłacił wyrównania do wysokości należnego świadczenia, które zostały spowodowane błędem pracownika w 16 008 spraw". - Stanisław Szwed
Konsekwencje błędów
Błędy pracowników instytucji będą rozpatrywane na podstawie Kodeksu pracy. Nieprawidłowe ustalenia wysokości wypłacanych świadczeń emerytalno – rentowych mogą wynikać przykładowo ze względu na niepoprawne wprowadzenie danych do systemu informatycznego okresu zatrudnienia lub osiąganego wynagrodzenia.
Błędy mogą również leżeć po stronie świadczeniobiorców, którzy celowo oszukiwali pracowników ZUS i zatajali prawdę.
Emerytury i renty w Polsce
W naszym kraju wiele osób pobiera świadczenia emerytalno – rentowe. Aby ustrzec się przed ewentualnymi błędami zalecamy sprawdzenie dwa razy poprawność składanych dokumentów. Z danych wynika, że:
“Od października 2021 r. liczba emerytów, którym świadczenie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, nie spada poniżej 6 mln osób. W maju 2022 r. ZUS wypłacił rekordową do tej pory liczbę emerytur - pieniądze otrzymało 6 049,6 tys.” - prawo.pl