Prawo

Praca zdalna. Jakie dodatkowe koszty ponosi pracodawca?

 

Praca zdalna stała się bardzo popularna. Po wybuchu pandemii okazało się, że część pracowników może wykonywać swoją pracę z domu, bez wpływu na jej jakość. Konieczne więc stały się zmiany w Kodeksie pracy, które uregulowały pracę zdalną. Okazuje się jednak, że całość kosztów pracy zdalnej spadła na pracodawcę. Jakie to koszty i ile wynoszą?

Koszty pracy zdalnej

Pracodawca, jeśli zezwoli pracownikowi na pracę zdalną (a w niektórych przypadkach nie może odmówić), zobowiązany jest do spełnienia kilku warunków. Koszty, jakie musi ponieść pracodawca to między innymi:

  • Pokrycie kosztów energii elektrycznej używanej do celów wykonywania pracy zdalnej. 
  • Zapewnienie mu narzędzi do pracy (laptop, telefon, itd.).
  • Pokrycie kosztów internetu, jeśli jest niezbędny do wykonywania pracy, w zakresie koniecznym do wykonania pracy zdalnej. 

Ile to kosztuje?

Nie licząc kosztów narzędzi technicznych, takich jak laptop, czy telefon (nie każdy pracodawca musi je ponieść), stały dodatkowy koszt miesięczny pracodawcy może wynieść około 90 zł na jednego pracownika. 

Taką kwotę, przy obecnych cenach energii elektrycznej i kosztach internetu, wskazał dr Paweł Łuczak z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Nie jest to zbyt duża kwota biorąc pod uwagę jednego pracownika. Dla pracodawcy problem jednak pojawia się wtedy, gdy firma jest duża, a pracowników jest wielu. 

Obciążenie pracodawcy dodatkowymi kosztami związanymi z pracą zdalną może zniechęcić wiele organizacji do jej wdrożenia, zwłaszcza w kontekście rosnących znacząco w ostatnim czasie kosztów pracy. Choć jednostkowa kwota nie wydaje się znacząca, to w przypadku dużych organizacji zadziała efekt skali – zaznaczył dr Paweł Łuczak.

Komu nie można odmówić pracy zdalnej?

To, czy pracownik pracuje zdalnie ustalane jest między pracownikiem a pracodawcą. Takie ustalenia można zawrzeć podczas przyjmowania pracownika, a także już w trakcie jego pracy. 

Pracodawca może jednak nie zgodzić się na pracę zdalną danego pracownika. Od tej reguły są jednak wyjątki. Możliwość pracy zdalnej musi być bowiem zapewniona:

  • kobietom w ciąży
  • rodzicom którzy wychowują dziecko do 4. roku życia
  • osobom, które opiekują się bliskim członkiem rodziny posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Popularne artykuły

Ten chwast ma mnóstwo leczniczych właściwości! Znajdziesz go w całej Polsce

Skarb dla oczu – krople z wyciągiem z Euphrasji. Kiedy warto po nie sięgnąć?

Nosowska i jej pierwszy tatuaż! Musisz go zobaczyć! Z jakiej okazji i co przedstawia?