Top 5 urządzeń, które "pożerają" najwięcej prądu! Pierwsze miejsce niektórych może zaskoczyć
W czasach, gdy energia elektryczna osiąga bardzo wysokie ceny, wiele osób zastanawia się, jak zmniejszyć zużycie prądu w swoim domu lub mieszkaniu i skorzystać na zamrożeniu cen. W tym celu warto przede wszystkim dowiedzieć się, jakie sprzęty w naszych domach zużywają najwięcej prądu.
Zamrożenie cen prądu
W związku z dużymi podwyżkami cen energii, rząd wprowadził zamrożenie cen prądu na trzech progach:
- Do 2000 kWh dla wszystkich gospodarstw domowych.
- Do 2600 kWh dla gospodarstw domowych w osobami niepełnosprawnymi.
- Do 3000 kWh dla gospodarstw domowych w Kartą Dużej Rodziny i rolników.
Przekroczenie tych limitów wiąże się z koniecznością płacenia wyższej stawki za prąd. Warto więc dowiedzieć się, co w naszych domach “pożera” najwięcej prądu.
Top 5 energochłonnych urządzeń
Listę najbardziej energochłonnych urządzeń w domach sporządzili eksperci z PGNiG. Na samym jej szczycie znajdują się, niestety, urządzenia codziennego użytku.
Miejsce 5 - zmywarka
Według danych, zmywarka do naczyń zużywa rocznie około 237 kWh. Warto więc zmniejszyć częstotliwość jej używania i włączać dopiero wtedy, gdy jest całkowicie zapełniona brudnymi naczyniami.
Miejsce 4 - czajnik elektryczny
Pomimo tego, że jest to niewielkie urządzenie, bardzo często z niego korzystamy. Według danych PGNiG czajnik elektryczny rocznie pochłania średnio 240 kWh. Warto więc gotować w czajniku tylko tyle wody, ile w danym momencie potrzebujemy.
Miejsce 3 - lodówka
Aby odpowiednio chłodzić przestrzeń lodówki, potrzeba sporo energii, która dostarczana jest nieustannie. Lodówka “pożera” rocznie średnio 270 kWh. W tym przypadku warto, jeśli planujecie zakup nowego sprzętu, wybrać lodówkę energooszczędną.
Miejsce 2 - piekarnik elektryczny
Na miejscu drugim sprzętów, które pochłaniają najwięcej energii plasuje się piekarnik elektryczny. Pochłania on średnio 496,4 kWh. Aby nieco zmniejszyć wykorzystanie energii elektrycznej, powinniśmy jak najrzadziej otwierać piekarnik podczas pieczenia. Dzięki temu nie będziemy go wychładzać i zmuszać do ponownego nagrzewania.
Miejsce 1 - płyta indukcyjna
Na samym szczycie energochłonnych urządzeń znalazła się płyta indukcyjna. Oprócz tego, że wykorzystuje ona dużo energii, to dodatkowo korzystamy z niej praktycznie codziennie lub nawet kilka razy dziennie. Szacuje się, że płyta indukcyjna pobiera średnio 748,25 kWh rocznie.