Nadchodzą zmiany w przewozach na aplikację! Będzie bezpieczniej!
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu drogowym, który przewiduje zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów w przejazdach zamawianych przez aplikację oraz zniesienie opłaty ewidencyjnej związanej z rejestracją pojazdów.
Koniec z opłatą ewidencyjną!
Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński przekazał, że nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym została przyjęta przez Radę Ministrów.
Centrum Informacyjne Rządu podało, że rząd dąży do poprawy bezpieczeństwa osób zamawiających przewóz przez aplikację.
Ponadto planowane jest zniesienie opłaty ewidencyjnej pobieranej przez samorząd w związku z rejestracją pojazdów i wydawaniem dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przez stacje kontroli pojazdów podczas badań technicznych.
W związku ze zmianami nie będzie konieczne uiszczanie opłaty ewidencyjnej za:
- wydanie dowodu rejestracyjnego,
- rejestrację pojazdu,
- Przeprowadzenie badania technicznego pojazdu,
- odczyt stanu drogomierza pojazdu po wymianie
Bezpieczniejsze przejazdy na aplikację!
Centrum Informacyjne Rządu podało także, że nowe przepisy przyczynią się do podniesienia bezpieczeństwa osób zamawiających przewóz przez aplikację.
Zostanie wprowadzona rzetelna weryfikacja tożsamości. Ponadto sprawdzane będą uprawnienia do kierowania pojazdem.
Przed rozpoczęciem współpracy i zleceniem pierwszej trasy przedsiębiorcy będą zobowiązani do weryfikacji kierowcy poprzez osobiste stawienie się.
Każdy chętny kierowca będzie musiał osobiście pojawić się w firmie i okazać zaświadczenie o niekaralności oraz prawo jazdy. Konieczne będzie również zostawienie swoich zdjęć.
W przypadku polskiego prawa jazdy przedsiębiorca pośredniczący w przewozach będzie musiał sprawdzić jego autentyczność w rządowej wyszukiwarce Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).
„Firmy będą musiały dokładniej weryfikować tożsamość potencjalnych kierowców, ich uprawnienia do kierowania pojazdem oraz niekaralność, a także sprawdzać, czy kurs rzeczywiście wykonuje osoba, która jest u nich zatrudniona. Chcemy zapewnić bezpieczeństwo wszystkim klientom firm przewozowych, szczególnie kobietom” – wyjaśnił Janusz Cieszyński.
Weryfikacja będzie losowa, obowiązkowa. Będzie wykonywana nie rzadziej niż raz na 100 przewozów.
„Firmy powinny wiedzieć, kto faktycznie dla nich pracuje i wykonuje te przewozy […] Jeśli więc kierowca nie przejdzie weryfikacji, kurs nie zostanie zrealizowany” – tłumaczył J. Cieszyński.
Nowe przepisy mają zostać wdrożone pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Przewidziano surowe kary!
Nowelizacja ustawy przewiduje także surowe kary dla przedsiębiorców. Za nieprzestrzeganie nowych przepisów będzie grozić do 1 mln złotych.