Język łaciński wróci do szkół? Minister Edukacji podpisał rozporządzenie!
Minister Edukacji i Nauki - Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym język łaciński może wrócić od przyszłego roku do szkół. Wyjaśniamy szczegóły.
Łacina w szkołach
Zgodnie z podpisanym rozporządzeniem łacina będzie drugim możliwym językiem do wyboru dla uczniów VII i VIII klasy szkoły podstawowej, w liceach oraz w technikach. Ta opcja będzie mogła zastąpić drugi język nowożytny, który dotychczas był obowiązkowy.
Zgodnie z rozporządzeniem uczniowie będą mogli wybrać język łaciński od 1 września 2023 roku, jeżeli szkoła będzie miała taką ofertę.
Przygotowanie szkół
Polskie Towarzystwo Filologiczne jest w trakcie tworzenia bazy danych o nauczycielach języka łacińskiego. Ta inicjatywa ma ułatwić przepływ informacji między szkołami, a filologami klasycznymi. Według obecnych danych ponad 40 łacinników od września 2023 jest gotowych podjąć pracę jako nauczyciel języka łacińskiego w liceum.
Jednak w rzeczywistości liczba pedagogów do prowadzenia języka łacińskiego, którzy są zatrudnieni w oświacie jest stosunkowo mała. Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka prasowa ZNP twierdzi, że dyrekcja szkół będzie miała problem, ponieważ większość łacinników odeszło na emeryturę, a pozostali przekwalifikowali się i uczą innych przedmiotów.
Dlatego, w przypadku dużej liczby uczniów, którzy zdecydują się na wybór łaciny zamiast drugiego języka nowożytnego konieczne okaże się zatrudnienie specjalistów w tej dziedzinie.
Korzyści z wyboru języka łacińskiego
Według ekspertów powrót łaciny do szkół z pewnością wpłynie korzystnie na uczniów. Anna Wojciechowska, specjalistka od języka łacińskiego wypowiedziała się na ten temat:
“Łacina jest świetnym punktem wyjścia do uczenia się innych języków: włoskiego, hiszpańskiego, języków romańskich ogółem, ale nie tylko - również języków germańskich, takich jak niemiecki czy też angielski.” - Anna Wojciechowska
Co więcej znajomość łaciny zapewnia lepsze zrozumienie historii, literatury oraz sztuki. Osoby, które nauczą się tego języka będą miały zapewniony dobry start do rozpoczęcia studiów z zakresu:
- Medycyny
- Farmacji
- Archeologii
- Historii
- Historii Sztuki
Czy możliwość wyboru łaciny zamiast drugiego języka nowożytnego to dobry pomysł ?