Zmiana daty wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur. Od kiedy będzie obowiązkowy?
Krajowy System e-Faktur wjedzie w życie, jednak nie wtedy, kiedy zapowiadano. W czwartek Ministerstwo Finansów przedstawiło model i nową datę wprowadzenia obowiązku stosowania Krajowego Systemu e-Faktur.
- Czym jest Krajowy System e-Faktur?
- Dla kogo jest obowiązkowy?
- Kiedy wejdzie w życie obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur?
Czym jest Krajowy System e-Faktur?
Krajowy System e-Faktur (KSeF) obecnie jest rozwiązaniem dla chętnych. Niedługo wejdzie jednak w życie obowiązek korzystania właśnie z tego systemu. Jest to platforma do wystawiania i otrzymywania faktur, obsługiwana całodobowo przez Centrum Informatyki Resortu Finansów.
Na razie wystawianie faktur możliwe jest także przez inne platformy do tego przeznaczone. Ostatecznie jednak będzie to mozliwe jedynie poprzez KSeF. Zaletą tego systemu ma być cyfrowy zapis faktur, przez co możliwe będzie szybsze dokumentowanie transakcji oraz przyspieszenie realizacji płatności.
Polska będzie czwartym (po Włoszech, Hiszpanii i Portugalii) krajem w UE, który wdroży to rozwiązanie.
Kto będzie zobligowany do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur?
Ministerstwo Finansów poinformowało, że obsługa faktur w systemie będzie obligatoryjna dla wszystkich. Oznacza to, że każdy kto wystawia jakąś fakturę lub ją otrzymuje, będzie musiał robić to właśnie za pośrednictwem KSeF.
Kiedy wejdzie w życie obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur?
Ministerstwo Finansów wcześniej zapowiadało, że obowiązek korzystania z KSeF wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku. W czwartek jednak odbyła się konferencja uzgodnieniowa, po której dokonano zmian w projekcie ustawy. Główne zmiany w projekcie KSeF zakładają przesunięcie wejścia w życie ustawy z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r. oraz wydłużenie o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT – KSeF będzie dla nich obowiązkowy od 1 stycznia 2025 r.
"Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur przyspieszy digitalizację sektora publicznego i wielu polskich przedsiębiorstw. Znacząco ułatwi prowadzenie biznesu. Chcemy, aby rozwiązania, które oferujemy, były jak najbardziej dostosowane do oczekiwań, dlatego cieszę się, że projektowane przepisy ustawy VAT spotkały się z tak szerokim odzewem społecznym w ramach konsultacji. Dokonaliśmy szerokiej analizy zgłoszonych uwag oraz potrzeb podatników i branży IT, czego wynikiem jest szereg zmian w projekcie" – powiedział cytowany w komunikacie sekretarz stanu w MF, szef KAS mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk.