Newsy

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom niepełnoletnim! Projekt ustawy trafił do rządu.

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, który zakłada zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18 roku życia. Przedstawiamy szczegóły. 

Założenie projektu 

Wnioskodawcą projektu jest Minister sportu Kamil Bortniczuk. Złożoną w Sejmie nowelizacją ustawy o zdrowiu publicznym podpisali już posłowie PIS oraz niezrzeszeni. Zmiany zakładają zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny oraz kofeiny osobom niepełnoletnim na terenie szkół w automatach. Według założenia zakazowi mają podlegać napoje: 

 "W których składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie". 

Zakaz promocji produktów 

Co więcej, wszelkie reklamy i promocje napojów energetycznych nie mogą być prowadzone w mediach pomiędzy godziną 6.00 a 20.00. Wyjątki stanowią reklamy prowadzone przez organizatorów imprez sportu wyczynowego lub profesjonalnego w trakcie trwania wydarzenia. 

Zakazom podlegają również reklamy w prasie przeznaczonej dla osób poniżej 18 roku życia oraz wszelkie plakaty wielkoformatowe. Według projektu za złamanie przepisów i stosowanie reklam napojów energetycznych osobie odpowiedzialnej grozi grzywna w wysokości od 10 tys. do 500 tys. zł lub kara ograniczenia wolności bądź obie te karom łącznie. 

Stanowisko Ministra sportu  

Kamil Bortniczuk, osoba odpowiedzialna za złożenie wniosku do Sejmu uzasadnia swoje działania w następujący sposób: 

“Napoje energetyczne są "jak narkotyk zapakowany w cukierek". W litrowym opakowaniu takiego napoju znajduje się tyle kofeiny, co w sześciu lub ośmiu filiżankach kawy, w zależności od wielkości filiżanki". – Kamil Bortniczuk 

Co więcej, z raportu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), opracowanego na podstawie danych z 16 krajów europejskich wynika, że: 

Ok. 18% dzieci w wieku 3-10 lat spożywa napoje energetyczne przynajmniej raz w roku. Sięga po te napoje więcej chłopców niż dziewczynek (odpowiednio 22% i 14%).” - gov.pl 

Niestety konsekwencje spożywania tego typu napojów mogą powodować u dzieci i młodzieży m.in.: 

  • powikłania sercowo-naczyniowe 
  • zaburzenia ze strony układu krążenia  
  • zwiększony krótkotrwały wzrost ciśnienia krwi i częstości uderzeń serca  
  • spadek mózgowego przepływu krwi z powodu spożytej kofeiny 

Czy przedstawiony projekt w Sejmie wpłynie znacząco na zdrowie dzieci i młodzieży? 

Popularne artykuły

Już jest! mObywatel dla dzieci! Co dzięki niemu załatwimy?

Przepowiednia Nostradamusa na 2021 rok. Czy mamy się czego obawiać?

Zakochałam się mając 65 lat! Dlaczego rodzina stawia mi opór? [LIST DO REDAKCJI]