SMS do mamy! Nowa metoda wyłudzania pieniędzy!
Skala cyberprzestępstw stale rośnie. Oszuści stosują różne metody wyłudzania danych. Podszywają się pod funkcjonariuszy Policji, różne instytucje, operatorów sieci komórkowych, czy pracowników banków. Teraz popularność zyskała metoda oszustwa „na członka rodziny”. Na czym polega? Jak nie dać się oszukać?
SMS do mamy! Nowa metoda wyłudzania pieniędzy!
O szczegółach działania oszustów napisał portal „Dobreprogramy.pl”. Metoda ta dąży do wyłudzenia pieniędzy.
Przestępcy wykorzystują w tej metodzie wiadomości SMS.
Wysyłają oni wiadomość do członka rodziny z nieznanego numeru telefonu. Bardzo często podszywają się pod dzieci i informują rodzica w treści SMS’a, że ich numer został zmieniony.
Oto jak wygląda treść takiej wiadomości SMS:
„Czesc mamo. To moj nowy numer. Możesz usunąć ten stary. Wyslij mi wiadomość na whatsapp”.
Dodajmy, że przesłana wiadomość pozbawiona jest zazwyczaj polskich znaków.
Gdy „ofiara” zdecyduje się na przejście na komunikator Whatsapp ,dowiaduje się, że bliski członek rodziny (najczęściej dziecko) uszkodziło telefon i potrzebuje pieniędzy na zakup nowego. Oszuści zazwyczaj informują, że telefon wpadł do ubikacji.
Rozmowa na czacie prowadzona jest w czasie rzeczywistym. Bardzo często nie wzbudza żadnych podejrzeń. Jest spójna, nie występują błędy w pisowni.
Oszuści dopisują także następujący komunikat:
„Teraz mam tylko taki problem ze mi aplikacja do banku nie działa bo muszę potwierdzić smsem. A musze rachunek zapłacić i za nowy telefon. Więc mam pytanie czy możesz mi to zapłacić i ja ci oddam jak zrobię aplikację albo do banku pójdę?”
W treści wiadomości podają także dane do przelewu.
Jak nie dać się oszukać?
Z każdym rokiem wzrasta liczba incydentów związanych z kradzieżą danych osobowych oraz pieniędzy z kont bankowych. Paradoksalnie rozwój technologii i nowych metod płatności daje oszustom nowe możliwości. Cyberprzestępcy stają się coraz bardziej sprytni i bezwzględni w swoich działaniach. Stosują różne metody działania.
Bardzo ważne jest, aby do takiej sytuacji podejść spokojnie i nie podejmować pochopnych kroków.
Mimo uzyskanej wiadomości o straconym starym numerze warto spróbować na niego zadzwonić i zweryfikować informacje.
Nie przelewajmy pieniędzy bez telefonicznego kontaktu z dzieckiem!
Najważniejszym elementem jest uważne czytanie i weryfikowanie informacji. Należy zwracać uwagę na to, co autoryzujemy.
Oszuści często podrabiają wygląd strony, z której korzystamy. Nasze podejrzenia może wzbudzić styl napisanych informacji. Dane takie często zawierają błędy gramatyczne czy ortograficzne, mogą być niespójne.