Prawo

Zmiany w testamentach ustnych! Czego dotyczą?

Najczęściej testament jest sporządzany w formie pisemnej, niejednokrotnie u notariusza. W niektórych przypadkach zachodzi jednak konieczność skorzystania z wersji ustnej tego dokumentu . To właśnie z drugą ze wspomnianych form testamentów wiążą się najnowsze zmiany. Na czym polegają?

Testament ustny - nowe zasady

Ta forma oświadczenia woli spadkodawcy sprawia często problemy dowodowe w praktyce sądowej. Przypadki fałszowania testamentów ustnych są o wiele częstsze niż innych testamentów.

Aby taki dokument był ważny konieczne jest spełnienie określonych zasad. Przede wszystkim wola spadkodawcy musi zostać wyrażona w obecności co najmniej trzech świadków. To właśnie tych osób dotyczą najnowsze zmiany w zasadach sporządzania testamentów.

Kto dotychczas nie mógł być świadkiem?

Przepisy kodeksu cywilnego regulują, kto nie może być takim świadkiem. Mają w ten sposób zapewnić maksymalną bezstronność osób będących przy wyrażaniu ostatniej woli.

Dotychczas byli to spadkobiercy oraz członkowie najbliższej rodziny. Najczęściej rodzice, dzieci, teściowie, dziadkowie, wnuczkowie, rodzeństwo, a także małżonek  oraz osoby, dla których została uwzględniona w testamencie jakaś korzyść.

Zaostrzenie przepisów

Przygotowywana przez rządzących, najnowsza nowelizacja kodeksu cywilnego usunie pewne luki prawne, które sprawiały, że bezstronność świadków mogła być ograniczona. Dodatkowo wykluczy z tego kręgu:

  • osobę pozostającą we wspólnym pożyciu ze spadkodawcą (czyli m.in. osoby pozostające z nim w związku nieformalnym),
  • byłego małżonka oraz małżonka, z którym testator pozostaje w separacji,
  • krewnych lub powinowatych trzeciego i czwartego stopnia (tylko w przypadku, gdy w testamencie została przewidziana dla nich jakaś korzyść),
  • osoby, z którymi został rozwiązany stosunek przysposobienia.

Osoby prawne i jednostki organizacyjne

Warto dodać, że projekt nowelizacji uwzględnia również osoby prawne i jednostki organizacyjne. Po wprowadzeniu zmian świadkiem testamentu ustnego nie będzie mogła być również osoba uprawniona do reprezentacji osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, jeśli testament przyznaje jakąkolwiek korzyść takiemu podmiotowi.

Z kręgu świadków będą również wyłączeni wspólnicy i akcjonariusze takich podmiotów, w tym przede wszystkim członkowie zarządu. Natomiast świadkiem wciąż będzie mogła być za to osoba będąca członkiem innego organu osoby prawnej np. rady nadzorczej.

Popularne artykuły

Jak nie podlewać roślin ogrodowych?

Horoskop dzienny na 28 sierpnia 2023 roku! Sprawdź, co Cię dziś czeka!

Rewelacyjny patent na kleszcze! Wykorzystaj taśmę i bądź bezpieczny!