Od dziś ogromne zmiany w Kodeksie pracy. Co trzeba wiedzieć?
Z dniem 7 kwietnia 2023 zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej. Od dziś praca zdalna może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika. Pracodawca każdorazowo musi wyrazić zgodę na daną lokalizacje.
Główna zmiana w Kodeksie Pracy
Główną zmianą jest to, że definicja pracy zdalnej znajdzie się w Kodeksie Pracy. Definicja ta mówi, że praca zdalna to praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika (miejsce to musi być uzgodnione z pracodawcą).
Nowe prawo daje możliwość całkowitej pracy zdalnej lub pracy w trybie hybrydowym, w zależności od potrzeb pracownika i pracodawcy. Szczegóły w tym zakresie będą uzgadniane przy zawieraniu umowy o pracę albo już w trakcie zatrudnienia .
WAŻNE: Każdorazowo zmiana warunków umowy o pracę wymaga formy pisemnej.
Kto będzie mógł skorzystać z pracy zdalnej?
Wniosek o pracę zdalną będą mogły złożyć następujące osoby:
-
kobieta w ciąży;
-
pracownik, który wychowuje dziecko do 4 roku życia;
-
rodzic dziecka, które posiada orzeczenie o niepełnosprawności (lub orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności;
-
pracownik sprawujący opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym (muszą posiadać orzeczenie o niepełnosprawności lub o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Obowiązki pracodawcy w trakcie pracy zdalnej
Pracodawca będzie musiał zapewnić pracownikowi wykonującemu prace zdalną odpowiednie materiały i narzędzia, w tym urządzenia techniczne takie jak komputer, telefon itp. Pracodawca pokrywa również koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej.
Czy pracodawca będzie mógł odmówić pracy zdalnej?
Pracodawca będzie mógł odmówić pracy zdalnej, gdy wykonywanie pracy nie będzie możliwe ze względu na rodzaj pracy lub jej organizacje. Pracodawca będzie zobowiązany do podania powodu odmowy.
Okazjonalna praca zdalna - 24 dni w roku
Pracę zdalną będzie można też wykonywać okazjonalnie, na wniosek pracownika, w sytuacjach wyższej konieczności, np. w przypadku opieki nad potrzebującym członkiem rodziny. Wniosek musi wówczas zostać złożony w postaci papierowej lub elektronicznej. Pracownik będzie miał w tym celu do wykorzystania 24 dni w roku kalendarzowym.
Obowiązki pracodawcy w trakcie pracy zdalnej
Pracodawca będzie musiał zapewnić pracownikowi wykonującemu prace zdalną odpowiednie materiały i narzędzia, w tym urządzenia techniczne takie jak komputer, telefon itp. Pracodawca pokrywa również koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej.
Kontrola trzeźwości
Pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników i kontrolę pracowników na obecność środków działających podobnie do alkoholu, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, lub innych osób lub ochrony mienia. Nowe przepisy dają możliwość kontroli stanu trzeźwości pracownika w firmie oraz miejscu wykonywanej pracy zdalnej.
Ustawa przewiduje, że kontrola mogłaby odbywać się tylko przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego.
W związku z tym pracodawca w celu kontroli będzie mógł posługiwać się urządzeniami typu alkomat ustnikowy czy bezustnikowy albo bramką z alkomatem. Warto zaznaczyć, że konieczne będzie potwierdzenie kalibracji oraz wzorcowania takiego urządzenia odpowiednim dokumentem.
Zapewnienie narzędzi przez pracodawcę
Nowe przepisy przewidują nowe obowiązki dla pracodawcy. Będzie on zobowiązany do zapewnienia niezbędnych materiałów i narzędzi pracy.
Ponadto pracodawca będzie musiał ponieść koszty związane z pracą tj. Internet, czy prąd.