Wraca sroga zima! Śnieżyce a na termometrach -20 stopni!
Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki już jakiś czas temu opublikowano terminy tegorocznych ferii zimowych. Pierwsza tura rozpocznie się już 16 stycznia. Czy dzieci mogą liczyć na biały puch i zimowe szaleństwo? Okazuje się, że wraca sroga zima…
Uwaga na gołoledź!
IMGW wydał ostrzeżenie przed gołoledzią. Komunikat dotyczy aż 11 województw. Marznąca mżawka i śnieg utrzymają się do godzin przedpołudniowych w poniedziałek (30.01.2023).
Ostrzeżenie przed gołoledzią dotyczy następujących województw: wielkopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, mazowieckiego, małopolskiego, śląskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz łódzkiego.
Natomiast mieszkańcy województwa zachodnio-pomorskiego i pomorskiego muszą liczyć się z pojawieniem się silnego wiatru, którego porywy mogą osiągać prędkość aż 85km/h
Pierwszy tydzień lutego z deszczowymi chmurami
W pierwszym tygodniu lutego pojawi się sporo opadów deszczu. Ponadto spodziewać się można silnych porywów wiatru – do 80 km/h, które sprawią, że odczuwalna temperatura będzie jeszcze niższa. Spodziewane są także duże skoki ciśnienia.
Prognoza pogody na luty
Zwolennicy białego puchu i niskich temperatur będą zadowoleni, gdyż w lutym do Polski nadejdzie sroga zima.
Jednak średnia temperatura na przestrzeni całego miesiąca będzie prawdopodobnie kształtować się w zakresie normy wieloletniej (1991-2020).
Prognozy IMGW wskazują, że możemy spodziewać się temperatur wynoszących -20 stopni Celsjusza. Wartości takie zobaczą na swoich termometrach głównie mieszkańcy obszarów wschodnich oraz południowych. Niskie temperatury obecne będą również w centrum kraju.
W lutym spodziewane są także intensywne opady śniegu. Możliwe, że pojawią się śnieżyce i burze śnieżne. Miejscami warstwa śniegu może wynieść do 15 cm.
Jednak suma opadów na przestrzeni całego lutego nie będzie prawdopodobnie odbiegać od normy wieloletniej.
Nadchodzi niekorzystny biomet
W najbliższym tygodniu wystąpi bardzo dużo wahań temperatur i ciśnienia, które mogą być niekorzystnie odczuwane przez meteopatów. Wiązać się to będzie z bólami głowy, bólami stawów, sennością i ogólnym rozbiciem.